Diyarbakır'daki 'Ne mutlu Türküm diyene' tabelesı indirildi

Diyarbakır'daki 'Ne mutlu Türküm diyene' tabelesı indirildi
Diyarbakır'daki 'Ne mutlu Türküm diyene' tabelesı indirildi
Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nde yıllardır asılı bulunan 'Ne mutlu Türk'üm diyene' yazılı tabela akşam saatlerinde valilik kararıyla kaldırıldı

DİYARBAKIR  - Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi Büyükalp Caddesi üzerinde asılı bulunan 'Ne mutlu Türk'üm diyene' yazısı ile Diyarbakır'ı simgeleyen karpuz figürünün bulunduğu 20 metre uzunluğundaki tabela valilik kararıyla akşam saatlerinde kaldırıldı.

Karayolları işçileri, iki vinç yardımı ile tabelayı bulunduğu yerden kaynakla keserek indirdi. 1980 askeri darbesinin ardından asıldığı belirtilen tabelanın indirilişini bölgeden geçen vatandaşlar, 'tarihi an' diyerek fotoğrafladı.

Diyarbakır Barosu avukatlarından Mahsuni Karaman, bir süre önce Diyarbakır Valiliği'ne dilekçe ile başvuru yaparak tabelanın kaldırılmasını istemişti. Karaman, başvurusunda, tabelanın 12 Eylül 1980 askeri darbenin ürünü olduğunu belirterek, demokratikleşme paketi ile bir çok düzenleme yapıldığını ve bu tabelanın da paket kapsamında kaldırılması gerektiğini savunmuştu. Karaman, dilekçesinde, 'Demokratikleşme olarak nitelenen tüm çabalara rağmen halen mensubu olduğum 2 milyon Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına 'Ne mutlu Türk’üm diyene' şeklinde hitap eden bir resmi anlayış ürünü olan bu yazının muhafazası anti demokratik olup Büyükalp Caddesi Vilayet Kavşağı’nda yer alan bu yazının silinmesini veya tabelanın kaldırılmasını saygılarımla talep ederim' demişti.


  http://www.radikal.com.tr/115946011594608

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  geç kalınmış bir karar - merc

  elinize emeğinize sağlık

  Proleteryanın Vatanı Yoktur! - iaaaa

  Devlet bu bölgede özerk yapının oluşması konusunda elinden geleni yapıyor şuan. Ben yıllar yılı vatan millet palavralarıyla kandırılıp ölüme sürüklenen gençlere acıyorum. Yazık; onlar bu ülkenin emekçisinin, köylüsünün çocukları, garip çocuklarımız.. Hepsi yalandı işte, şimdi o savaş çığırtkanları Kürt bayrağına selam duruyor ve hiç de rahatsız olmuyor. Yitip gidenler ise kimsenin umrunda değil zaten.. Kandırıldık yani, anlayın Türk halkı...

  Tabela Tabela - nesimk

  Kürt Coğrafyasında ki bu tabelaların Toplamı (19-20 il) Batı illerin 60 tan fazla ildeki bu tabelaların toplamından ON KAT daha fazla bunun sebebi nedir araştıran varmı? FAŞİST egoları o kadar ileri gitmişki Artıl tabela asacak üst geçik, yol kenarı vs Kalmadı Dağlara Taşlara Bu Mel-un Faşsit Yazıyı yazdılar. Faşist kesim Kürt coğrafyasında bir tane tabelada NE MUTLU KÜRDÜM diyen assanız ne olurdu? Kürtler Hergün bu Zihniyete Küfür edip işlerine güçlerine gidiyorlar. BAŞAMADINIZ ,BAŞARAMIYACAKSINIZ. Her kes kendi IRKI ile anılır. kİmse kimsenin Irkına kendini armağan etme gibi bir lüksü yok.

  Rahatsız olan kesim - nesimk

  Faşist kesim Rahatsız sa Demokratik hukuk devletinde sende bir dilekçe ver o tabelayı istediğin yerine asarsın. kabul etmeyen valiye veya bürokrata o zaman isyan ederler.

  Andimiz'dan "Ne Mutlu Turkum Diyene"'ye - cetin_ist

  Once Andimiz yasaklandi, simdi "Ne Mutlu Turkum Diyene" indiriliyor. Olaylarin hangi dogrultuda gittigi acik ve belli.

  Tesekkurler! - nemzetkozi

  Hayatimda bir kez diyarbakira gitmistim. o tabelayi gormus Kurd oldugum icin utanmis ve onu asanlardan nefret etmis yolum hep o caddeden gecmesine ragmen asla o tabelanin altindan onur kirici oldugu gerekcesi ile gecmemistim. emegi gecen herkesin eline saglik! var olun!

  Diyarbakır'daki'Ne mutlu Türküm diyene hk. - runekson

  Nu mutlu Türküm diyene ibaresine tepki gösteren bunun silinmesini isteyen Diyarbakırlı avukat bunun silinmesi yerine bu sözün"Ne mutlu Türkiyeliyim" şeklinde değiştirilmesini önerseydi hem Türk kimliğine bir saldırıda bulunmamış hem de içinde yaşadığımız Türkiye cumhuriyetine bir bağlılık ifadesi olan bu sözlerin kalıcılığı sağlanmış olurdu diye düşünüyoruz.