Diyarbakır'daki ölümde atış mesafesi belirsiz

DİYARBAKIR - Gösterilerde önceki gün açılan ateş sonucu ölen Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem’in otopsi tutanağı açıklandı. Otopsi tutanağında kesin atış mesafesinin tayini için giysilerin incelenmesi gerektiği vurgulandı.
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki otopside Savcı Alaadin Atakan, bilirkişi Dr.Ersin Baykal ve ‘gözlemci doktor’ Diyarbakır Tabip Odası Başkanı  Selçuk Mızraklı hazır bulundu. Rapor özetle şöyle:

* Bir adet ateşli silah merme çekirdeği isabet etmiş olup, yaralanma öldürücü nitelikte.

* Mermi çekirdeği giriş ve çıkış yaralarının kenar özellikleri, cilt, cilt altı özellikleri, kırık kemik yönü değerlendirildiğinde, harici muayenede yaranın giriş yarası olabileceği ancak, kesin atış mesafesi tayini ve mermi çekirdeği giriş yarasının tespiti için olay sırasında kişinin üzerinde bulunan ve delik içeren giysilerin kriminolojik incelemesi yapılması gerektiği sonucuna varıldı.

* Cesetten mermi çekirdeği elde edilmedi.

* Kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç organ ve büyük damar yaralanması nedeniyle kanama sonucu meydana geldi. (dha)