Diyarbakır'dan dehşet ve şefkat öyküsü...

Diyarbakır'dan dehşet ve şefkat öyküsü...
Diyarbakır'dan dehşet ve şefkat öyküsü...

Tel bağlanıp sürüklenirken boğazı kesilen köpek, iki ameliyatla sağlığına kavuştu. Köpek, şimdi merkezdeki annesiz köpekleri emziriyor. FOTOĞRAF: DHA

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde çocuklar tarafından tel bağlanarak sürüklenen golden retriver kırması anne köpeğin boğazı kesildi. Çocukların öldü sanıp bırakıp kaçtığı köpeği vatandaşlar fark etti. Büyükşehir Belediyesi’ne haber verildi.
Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ekipleri, köpeği acil operasyon bölümüne kaldırdı. Bakımevinde ilk olarak boğazındaki tel çıkarılan köpeğin gırtlağının yırtılan bölümü  cerrahi müdahale ile dikildi. Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilirken yavrusu bulunamayan anne köpek, buradaki annesiz yavru köpekleri emzirmeye başladı. Ancak boğazındaki dikişler açıldığı için yediği yemek gırtlağından dökülmeye devam ediyordu. Bunun üzerine Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Operasyon Salonu’nda Veteriner Hekim Akın Koçhan, teknisyen Jehat Altun ve iki gönüllü sağlık ekibi yeni bir operasyon daha düzenledi.
Anestezi uygulanan köpeğe bir yandan serum verilirken diğer yandan boğazındaki yırtık dört kat olacak şekilde dikildi. Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler, ailelerden sokakta hayvanlara şiddet uygulayan çocukları uyarmalarını istedi. (dha)