Diyarbakır'dan ortak ses: Fırsat heba edilmemeli

Diyarbakır'dan ortak ses: Fırsat heba edilmemeli
Diyarbakır'dan ortak ses: Fırsat heba edilmemeli
Diyarbakır'da 57 sivil toplum örgütü ortak açıklama yaptı: PKK barış sürecini güçlendirmeye çalışıyor. Bu adımlar doğru değerlendirilmeliMehmet TÜRK

DİYARBAKIR'daki 57 sivil toplum örgütü, PKK'nın Türkiye'ye göndermeyi planladığı ‘Barış Grupları'nın, ülkede tıkanan Kürt Sorunu'nun çözümüne dönük umutların artması adına somut bir adım olarak değerlendirdi. Yapılan açıklamada ‘barış gruplarının' çatışmalı ortamın sona ermesi ve barış sürecinin hızlandırılmasını sağlayacağı savunuldu.
Aralarında Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Eğitim Sen, Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GÜNSİAD) de bulunduğu 57 sivil toplum örgütü temsilcileri, bugün öğlen saatlerinde Tüm Bel Sen Diyarbakır Şubesi'nde bir araya geldi. Sivil toplum kuruluş temsilcileri, Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığı ile yaptığı çağrı üzerine PKK'nın Kuzey Irak'taki Kandil ve Mahmur Kampı ile Avrupa'dan 3 barış grubunun Türkiye’ye gönderilmesi kararını değerlendirdi. Sivil toplum örgütleri adına hazırlanan basın açıklamasını TMMOB Diyarbakır İnsan Kaynakları Kurulu (İKK) Sekreteri İdris Ekmen, okudu. Ekmen, Kürt sorunun bugüne kadar çözülememiş olmasının ülkede çok ciddi ve derin tahribatlar arattığını belirterek, ekonomisi zayıf Türkiye'de yüz milyarlarca doların çatışmalı sürece aktarıldığını söyledi. Binlerce köyün boşaltıldığını, milyonlarca insanın yerinden yurdundan göç ettirildiğini anlatan Ekmen, şöyle dedi:
“Bu insanlar üretimden koparılarak şehirlerin varoşlarında açlık ve sefaletle karşı karşıya bırakılmıştır. Bunun yanında, 60 bin insanımızın yaşamına mal olan bu çözümsüzlük sürecinde, gençlerimizin yaşamlarını yitirmeye devam ediyor olması, hepimizin yüreklerinde derin yaralar açmaya devam etmektedir.”
Ekmen, PKK'nın barış sürecini güçlendirilmeye çalıştığını ileri sürerken ‘tıkanıklığı açmak' amacıyla Türkiye'ye barış grupları gönderilmesi kararının önemli dönüm noktası olduğunu savundu. ‘Barış Grupları'nın Türkiye'ye gönderilmesi kararının toplumsal dinamikler tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Ekmen, şunları söyledi:
“Bu gruplarının Türkiye'ye gönderilmesi kararı toplumsal dinamikler tarafından çözüme dönük umutların artması adına somut adım olarak algılanmıştır. Bu yeni süreç heba edilmemelidir. Bilindiği üzere 1999 yılında Türkiye'ye gönderilen iki ‘barış gurubunun' pozisyonu doğru değerlendirilmemiş, ortaya çıkan fırsat heba edilmiştir. Biri 19 ekim 2009 tarihinde Türkiye'ye gelecek olan yeni barış gruplarının akıbetinin 9 sene önceki duruma dönüştürülmemesi gerektiğini, toplumsal dinamikler olarak büyük bir hassasiyet ve umutla beklemekteyiz. Umuyoruz ki barış gruplarının Türkiye'ye gelişine siyasal yapı ve yargı mekanizması tarafından geliştirilecek yaklaşım toplumun umut ve beklentilerini karşılar nitelikte olacaktır. Böylesine olumlu yaklaşım Türkiye'de çatışmalı sürecin son bulmasını sağlayacak, Kürt sorununun demokratik zeminde çözülmesini hızlandıracaktır. Bu gelişme Türkiye'nin içine düştüğü çözümsüzlük çıkmazından kurtulmayı sağlama şansını ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle bu adımı tarihi bir adım ve çok önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriyoruz. Bu adımın, sorunun çözümüne katkı sunmak isteyen bütün kesimler ve güçler tarafından doğru okunması ve karşılanması gerektiğini kamuoyuna saygılarımızla sunuyoruz.” (dha)