Diyarbakır'ın çağrısı

'Hükümete de çağrı'
Şırnak'ta 13 askerin şehit olması Diyarbakır'ı ayağa kaldırdı. Diyarbakır Baro Başkanı Tanrıkulu, "Silahlı şiddet sorunların çözümünün yöntemi olmamalı. Hükümet bir an önce sorunun çözümü için kararlı adımlar atmalı. Örgüt, silahlı şiddeti yöntem olarak devreden çıkarmalı. Sorunların çözümünde demokratik yöntem öne çıkmalı" dedi.
'Yatırım kaçıyor'
Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Türk'le Doğu ve Güneydoğu Sanayicileri ve İşadamları Federasyonu Başkanı Akbaş da tepki gösterdi: "Yatırımcıların geldiği bir dönemde yaşanan bu olaylar bizi kaygılandırıyor. Demokratik talepler için adam öldürüldüğü, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Bu, izah edilemez.
'Bu yöntem yanlış'
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kaya ise, "Şiddet daima çalışanlara, insanlara sıkıntı veriyor. Artık bu yöntemin terk edilmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu. Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Avcıkıran: Bu tür şiddet eylemleri gündemden çıkarılmalıdır. 'Yine 1990'lı yıllara mı dönüyoruz?' kaygısını yaşıyoruz.

DİYARBAKIR - Şırnak'ta 13 askerin PKK'lılarca şehit edilmesinden büyük üzüntü ve kaygı duyduklarını belirten Diyarbakır Barosu ve işadamı örgütleri PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptı.
Şehit yakınlarına başsağlığı dileyen Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, yaklaşık 23 yıldır silahlı çatışmanın yoğun yaşandığı bölgede sayılar üzerinde konuşmanın bir anlamı kalmadığını söyledi. Tanrıkulu şöyle konuştu: "Silahlı şiddetin, sorunların çözümünden yöntem olarak çıkarılması gerekir. Birçok kez ifade ettik. Bir kez daha ifade ediyoruz. Silahlı şiddet sorunların çözümünün yöntemi olmamalıdır. Hükümet bir an önce bu sorunun çözümü için kararlı adım atmalıdır. Çatışmalar böyle devam ederse şehitler daha fazla olur. Her gün şehit ve ölen örgüt üyesi haberi alacağız. Demokratik yöntemin sorunların çözümünde öne çıkması gerekir. Örgüt kendi kararıyla silahlı şiddeti sonlandırıcı tedbirleri almalı ve silahlı şiddeti yöntem olarak devreden çıkarmalıdır."
Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk, asker ailelerine başsağlığı diledi. Türk şunları söyledi: "Demokratik talepler için adam öldürüldüğü, dünyanın hiçbir yerinde hele hele çağımızda görülmemiştir. Hem demokratik talepler diyeceksiniz, hem de asker öldüreceksiniz. Bu izah edilecek bir şey değildir. Demokrasi isteyenler önce kendileri demokrat olmalıdır. Temennimiz bir daha 1990'lı yıllara dönmemektir. Yıllardır şiddetin hiçbir şeye çare olmadığını görüyoruz."
'Büyük kaygı yaşıyoruz'
Doğu ve Güneydoğu Sanayicileri ve İşadamları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şeyhmus Akbaş, son olayların, iş camiasında büyük kaygı yaşanmasına neden olduğunu söyledi. Akbaş, "Bölgemizde son derece olumlu ekonomik gelişmelerin yaşandığı, yatırımcıların ciddi anlamda bölgeyle ilgilendiği bir dönemde bu olayların olması bizleri son derece kaygılandırıyor. Bu kardeş kavgasına son verilmesi gerekir. İş camiası olarak herkese çağrımız var. Gelin bunu hep beraber durduralım" dedi.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, olayı şiddetle ve nefretle kınadığını belirtti. Şehit yakınlarına başsağlığı dileyen Kaya bölgede artık bu tip olayların yaşanmasını istemediklerini vurguladı. Kaya şöyle devam etti: "Yalnız bölgemizde değil, ülkemizde de şiddetin hiçbir talebin yöntemi olarak kullanılmasını istemiyoruz. Şiddet daima çalışanlara, insanlara sıkıntı veriyor. Artık bu yöntemin terk edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Şiddet bir terördür, bundan vazgeçilmesi gerekir. Bu son olur inşallah. Bundan sonra bu yöntem ülkemizde hiçbir şekilde kullanılmaz."
'Şiddet bir an önce dursun'
Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Adem Avcıkıran da, şiddetin tekrar tırmanmasının bölge insanını kaygılandırdığını söyledi. Avcıkıran, "Bu tür şiddet eylemleri gündemden çıkarılmalıdır. Şiddetle bir yere varılamayacağı ortadadır. Barışçıl ve diyalog yoluyla sorunlar çözülmelidir. Bu tür olayların yaşanmasıyla, '1990'lı yıllara geri mi dönüyoruz' kaygısını yaşıyoruz. Temennimiz bu şiddetin bir an önce son bulmasıdır" diye konuştu.