Diyarbakır'ın merkez ilçesi Sur'da sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'ın merkez ilçesi Sur'da sokağa çıkma yasağı
Diyarbakır'ın merkez ilçesi Sur'da sokağa çıkma yasağı
Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde "halkın can ve mal güvenliğini sağlamak" gerekçesiyle, bu sabah saat 05.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DİYARBAKIR – Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki 15 mahallede bugün saat 05.00'ten geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Dün gece şiddetli patlama ve silah seslerinin geldiği ilçede polis giriş ve çıkışları tuttu.

Bu arada sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin hemen ardından başlayan operasyon ve çatışmalarda ilk belirlemelere göre 7 polis yaralandı.

Sur'da dün gece şiddetli patlama ve silah seslerinin gelmesinden sonra Valilik, bu sabah 15 mahallede sokağa çıkma yasağı konulduğunu duyurdu. Valilik’ten yapılan ve cami hoparlörlerinden de okunan açıklamada şöyle denildi:

"İlimiz Sur ilçesinde meydana gelen olaylar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince, ilimiz merkez Sur İlçesi'nde sur içinde kalan bölgede (Abdaldede, Alipaşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, İskenderpaşa, Melikahmet, Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş, Cemal Yılmaz mahallelerinde) 13.09.2015 Pazar günü saat 05.00'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmekte olup, sokağa çıkma yasağının bitim süresi ayrıca duyurulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

SİLAH SESLERİ SABAHA KADAR SÜRDÜ

Merkez Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, silah ve patlama sesleri sabah saatlerine kadar sürdü. Çatışmalarda can kaybı ve yaralı sayısı ile ilgili açıklama yapılmazken, ilçeye girmek isteyen HDP Milletvekili Çağlar Demirel, HDP Diyarbakır il Eş Başkanı Ömer Önen ile DBP il Eş Başkanı Ali Şimşek'e polis izin vermedi. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ile polis ilçenin tüm giriş ve çıkışlarını bariyer ve zırhlı araçlarla kapatırken, giriş-çıkışlara izin vermedi.

Merkez Sur ilçesinde 6 Eylül 'de polise düzenlenen saldırıda, 2 polis şehit olmuş, 8 polis de yaralanmıştı, olaydan sonra Diyarbakır Valiliği tarafından uygulanan sokağa çıkma yasağı 1 gün sonra kaldırılmıştı.

(RADİKAL - DHA)