Diyarbakır'ın resmi bilançosu: 85 gözaltı

Diyarbakır'ın resmi bilançosu: 85 gözaltı
Diyarbakır'ın resmi bilançosu: 85 gözaltı
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, BDP'nin yapmak istediği ancak izin verilmeyen miting nedeniyle Diyarbakır kent merkezinde dün çıkan olaylarda, 85 kişinin gözaltına alındığını, göstericilerin attığı taş ve patlayıcı maddeler nedeniyle 10 polisin yaralandığını söyledi

Mehmet TÜRK

DİYARBAKIR - BDP ’nin düzenlemek istediği ancak Valiliğin izin vermediği miting nedeniyle Diyarbakır kent merkezinde dün çıkan olayların bilançosu açıklandı. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, kanunlara rağmen, hukuk adına, hukuksuzluğun sonucu anarşinin yaşandığını söyledi.
Dün akşam saatlerine kadar devam eden olaylar sırasında yasadışı gösterilere katılarak, güvenlik güçlerine saldıran, kamu malına zarar vermeye çalışan 85 kişinin gözaltına alındığını belirten Vali Toprak, "Yasadışı gösteri ve eylemler sırasında polise saldıran, polis aracına, kamu malına zarar vermeye çalışan, araçları yakan 85 kişi gözaltına alındı. Yasadışı göstericilerin attığı taşlar, el yapımı patlayıcılar ve molotoflar sonucu 10 polisimiz de yaralanmış, 25 vatandaşımız da gazdan etkilendiği için hastanelere başvurmuş. Ayakta tedavileri yapıldıktan sonra taburcu olmuştur. Bir milletvekilinin de basında gördüğümüz kadarıyla yaralanmıştır. Ancak şu saat itibariyle hastanelerde yataklı tedavi gören kimse yoktur" dedi.
Kanunların, herkesin uyması için varolduğunu ifade eden Vali Toprak, "Kanunlar yoksa anarşi çıkar. Burda tehlike var. Miting öncesi ele geçirilen silahlar bunu gösteriyor. Vatandaşlarımızı korumak adına tedbir almak zorundayız. Hem kanun ve hukuktan bahsedeceksiniz, işinize gelmeyince de kanun ve hukuk tanımayacaksınız. Orda bir mana var, bir anlam var. Burada bir hukuksuzluk var, onun için bu yanlış, doğru değil. Kanunlar herkes için vardır. Herkesin uyması için vardır. Bu kanunlara, avukat da uyacak, doktor da uyacak, herkes uyacak" diye konuştu.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/1094227109422716

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KesanliHasana cevap - qommagene

  Keşanli kel Hasan kardeşim resimdeki arabanın niye yandığını sanırım milyonlarca insan gibi görmedin.oysa o araç polisin biri tarafından camı kırılarak içeriye gaz bombası atıldıktan sonra yanmaya başlıyor ajansların çektiği videolarda açıkça belli oluyor.

  ... - kesanlihasan

  arabaların ne suçu var ? sokak taşlarının mahallenin mahalle sakinlerinin ? ne zaman düzgün yürümek istediniz de izin verilmedi? ömrünüzde hükümetimiz kadar demokrasiyi uygulayıp tanıyan uygulayan bir başka hükümet var mı ? neden yararlanamıyorsunuz ileri demokrasinin nimetlerinden ... başörtülü kızlarımız okuya çalışabiliyorlar eskiden kimse dini vecibelerini yerine getiremiyorken şimdi hamdolsun rabbim eksik etmesin her yere camii ler yapılıyor üniversitelerimize bile daha ne istiyorsunuz ? kürtleri düşünen başka bir hükümet var mı dünyada ? artık şükredin ne olur isyan etmek herşeyden önce allaha isyandır

  Yeni birşeyler söylemek lazım ! - jokerm

  Yeni birşeyler söylemek lazım ! Devletin tarzı belli;FAŞİZM...POLİS-ASKER-JOP-GAZ-SU Bunlarla muhatap olmadan yani SOPA yemeden mücadele tarzı yaratmak lazım... Mademki demokrasi peşindeyiz,kendimizi sopa yemeden ifade tarzı geliştirmemiz gerekli. Akıl vermek gibi olmasın ama Diyarbakırda hiç kimse sokağa çıkmadan evlerinin penceresinden polisi alkışlıyabilirlerdi veya bütün evlere ÖCALAN posterleri asarak daha farklı PROTESTO eylemi yapabilirlerdi. ONE LOVE festivaline hiçkimsenin gitmemesi ses getiren bir protesto olurdu.Festivale gitmekle devletin yasaklarını YEDİK... Diyarbakırda da illa miting ısrarı yüzünden devletin sopasını YEDİK... MADEM ÖYLE AL BÖYLE...YENİ BİR ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM.

  KANUNLAR VE VALİ - dinozana

  "Herkesin uyması için vardır. Bu kanunlara, avukat da uyacak, doktor da uyacak, herkes uyacak" demiş vali bey haklı olarak buna kimsenin bir diyeceği yok.... ANCAK: kanun yapma ve düzenleme yetkisi parlementer sisteme aittir onu uygulayıcısı olarak vali bey hiçbir şekilde varolmayan bir hukuk sistemini uygulamaya alamaz. Dün Diyarbakırda İktidar vali eliyle vahşet yaşatmıştır. Demokratik bir şekilde miting düzenlemek isteyen hiçbir partinin önüne Vali veya başka hiçbir güç engelleme koyamaz. İktidar Valisine valide İmamın ordusuna emrederek halka karşı terör uygulamıştır. Diyarbakır halkı yıllardır bu politikalarla karşı karşıya durmaktadır ve kimse bu halka diz çöktürememiştir. Elbbetbu zulüm bu topraklarda son bulacak ve zalimler kendi pislikleri ve zorbalıkları içerisinde boğulacaktır.

  DEMOKRASİ DÜŞKÜNÜ BAŞNAKAN !! - ermnsmyr

  sayın başbakan suriyeyi demokratikleştireceğine kendi ülkesine baksın. maşallah Beşar Esed' ten hiç farkı yok. bir miting için milletvekillerine ve halka yapılajn muameleye bak demekki bir türk baharı girişimi olsa akp Beser den kaddafiden daha beterini yapacak!!

  sorumlu vali? - ercint

  senin emrin altındaki kolluk gücü bir milletvekilini yaralıyor sen de "basında gördüğümüz kadarıyla mıymıymıy" milletvekilinin başına gelen şeylerden haberdar olmayan vali vatandaşa neler olduğunu nereden bilecek? neyin bilançosunu açıklamış. istifasını istesek beyhude. koltuğa yapışan gitmek bilmiyor bu ülkede. görevden alınsın desek o da beyhude. taklacı bakanın tavrını tarzını anladık zaten...

  sen bir yalancısın - hakanca073

  valinin dedikleri doğru olsaydı, kanunlar herkes için aynı, herkese uygulansaydı, doğudan batıya geçerken, aynı suçtan ayrı kararlar çıkmasaydı, zaten böyle sorunlar yaşanmazdı, kanunları batıya ayrı uygula doğuya ayrı, sonrada bölücü kim diye arama yap, içinizdeki bölücülüğü bastırdığınızda kimse ile masaya oturmayada, başka yerlerde bölücü aramanızada gerek kalmaz kanunlara herkes uyacak ama kanunlar bazılarına uyuyor ve kanunlar bazılarına uyduğu zamanda sorunlar çıkıyor...