Diyarbakırlı başkan Amerika'nın Sesi'ne Kürtçe dert yandı

Diyarbakırlı başkan Amerika'nın Sesi'ne Kürtçe dert yandı
Diyarbakırlı başkan Amerika'nın Sesi'ne Kürtçe dert yandı

Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer?in (yanda) ?Organize şekilde üstümüze geldiler? dediği maçta Diyarbakırlı taraftarlar zor anlar yaşamıştı. FOTOĞRAF: CANAN ALTINTAŞ / DHA

Bursaspor maçıyla ilgili olayların ardından Amerika'nın Sesi'ne telefonla bağlanan Çetin Sümer, 'Ne Kürtlerden ne de devletten yardım alabiliyoruz' dedi
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Bursaspor-Diyarbakırspor maçındaki olaylarla ilgili Amerika’nın Sesi Radyosu’nun Kürtçe yayınında konuşan Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, Kürtlerin takımı desteklemediklerini, devletten de yardım isteyemediklerini söyleyip “Kimse bize sahip çıkmıyor. Devletten yardım istesek ‘Devlet takımı’ diyorlar. Bir Kürtlerin takımıyız” dedi.
Amerika’nın Sesi Radyosu’nun Kürtçe yayınında yer alan bir programa telefon bağlantısıyla katılan ve Kürtçe konuşan Başkan Çetin Sümer, iki hafta önce Bursa’da oynanan maçı anlattı. Sümer, “Biliyorlar biz Kürdüz. Siyasi ve kötü sloganlar attılar. Diyarbakır’dan gelen seyircilerimizi taşladılar. Biz Kürt olarak, kimse bize bu zulmü yapamaz. Biz de çıkıp takımı ligden çekeceğimizi Federasyon’a söyledik. Bundan dolayı Türkiye’deki basın da olaya çok fazla yer verdi. Çünkü, gördüğümüz zulüm ve mağduriyet ortadaydı” diye konuştu.
Diyarbakırspor Başkanı Sümer, Bursa’ya gittiklerinde maç öncesi sporun kardeşlik olduğunu, sporda siyasetin yerinin olmadığı yönünde açıklamalar yaptıklarını anlatırken, şöyle dedi:
“Onlar organizeli bir şekilde üzerimize geldiler. Türk bayrağı açtılar. Sanki biz başka bir millet ve başka bir ülkeden gelmişiz. Bize büyük bir zulüm yaptılar. Bizi arayan AKP’li yetkililer, meydana gelen olayı tasvip etmediklerini, yanımızda ve Diyarbakırspor’lu olduklarını söylediler.”

‘Kürtler desteklesin’
Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, konuşmasında kulübün sıkıntılarını anlatıp, Kürtlerden Türkiye Süper Ligi’nde mücadele eden takımlarına destek vermelerini de istedi:
“Altyapı ve parasal anlamda büyük sıkıntılarımız vardır. Kimse bize sahip çıkmıyor. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret ettik. Bazılarının Diyarbakırspor üzerinden oyunlar oynadığını, kısıtlı imkânlarla bugünlere geldiğimizi söyledim. Baydemir bize destek olacağını söyledi. Ama bugüne kadar desteğini daha görmedik.  Biz devletten yardım isteyemiyoruz, istesek ‘Devletin takımıdır’ diyorlar. Biz Diyarbakır’ın takımıyız. Biz Kürt milletinin takımıyız.”
Diyarbakırspor Başkanı Sümer, 20 milyon Kürt olduğunu ve desteklerini beklediklerini kaydederek, “Bu destek ile kulubümüzün dünyada tanınmasını istiyoruz” diye konuştu.