Diyarbakırlı iş derdiyle dört bir yana dağılıyor

Diyarbakır kırsalında yapılan bir araştırma, bölgede yaşayan insanların büyük bölümünün mevsimlik işçi olduğunu, genç nüfusun inşaatta çalışıp çöp toplamak için metropollere gittiğini ortaya koydu.

DİYARBAKIR - Diyarbakır kırsalında yapılan bir araştırma, bölgede yaşayan insanların büyük bölümünün mevsimlik işçi olduğunu, genç nüfusun inşaatta çalışıp çöp toplamak için metropollere gittiğini ortaya koydu.
Diyarbakır Kalkınma Merkezi'nin 4 bin 55 kişinin yaşadığı dört köy ve beş mezrada yaptığı araştırmada, bölgenin geçim kaynağı bitkisel üretim veya hayvancılığın yerini mevsimlik işçiliğe bıraktığını ortaya koydu. Araştırma sonucunda şu görüşlere yer verildi:
"İl dışına aile fertleriyle yapılan mevsimlik işçilik, sebzecilik için Bursa, fındık toplama için Karadeniz Bölgesi'ni ve pamuk toplama için Ege Bölgesi'ni kapsamaktadır. Beş ay süreyle mevsimlik işçiliğe giden beş kişilik bir aile yaklaşık 4 bin-5 bin YTL para kazanmaktadır. Her yıl yaklaşık 215 bin kişi, inşaat işleri için değişik illere veya çöp toplamak üzere İstanbul'a gitmektedir. Özellikle çöp toplama işi için İstanbul'a giden 12-20 yaş grubundakiler, hem çalışma alanı itibarıyla hem de ailelerinden uzak bir şekilde metropolde yaşamaları nedeniyle her türlü tehlikeyle karşı karşıyadır."
Araştırmada ayrıca 40 yaş üstü kadınların yüzde 90'ının okuma- yazma bilmediği de saptandı.