Diyarbakırlı öğrencinin sözleri canlı yayını bitirdi

Diyarbakırlı öğrencinin sözleri canlı yayını bitirdi
Diyarbakırlı öğrencinin sözleri canlı yayını bitirdi
Abbas Güçlü'nün sunduğu Genç Bakış programında Diyarbakırlı bir öğrencinin öldürülen Kürt çocuklardan bahsederek konuk Tamince'ye tepki göstermesi salonu karıştırdı. Güçlü, canlı yayını bitirmek zorunda kaldı.

Kanal D’de yayınlanan Genç Bakış programı bu hafta Akdeniz Üniversitesi'nde yapıldı.

Programın bu haftaki konuğu ise Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince oldu. Ancak programa Diyarbakırlı olduğunu söyleyerek söze başlayan bir öğrencinin söyledikleri damga vurdu. ‘Kürt çocuklar öldürülürken nasıl kariyer yapalım’ diyen gencin sözleri salondan hem tepki hem alkış aldı.

Fettah Tamince’nin gençlere yönelik kariyer önerilerini eleştiren Diyarbakırlı öğrenci, "Akşamdan beri kariyerden bahsediliyor. Evet kariyer, ama ben Diyarbakırlıyım. Diyarbakır 'da hala sokaklarda çocuklar öldürülüyor. Hala Uğur Kaymaz'lar, Ceylan Önkol'lar öldürülüyor. Hala üniversitelerde Şerzan Kurt'lar, Aydın Erdem'ler, Murat İzol'lar katlediliyor. Bu şartlarda biz ne kadar kariyer yapabiliriz. Burada şehit kanlarından bahsediliyor. Artık kan yarıştırmayalım. Yeterince kan akıtıldı. Siz liberal olduğunuz için milyarder olduğunuzu söylüyorsunuz. Bu ülkede Kürt adamları sadece Kürt oldukları için öldürüldüler. Bunların listeleri de vardır." şeklinde konuşunca salonda alkışlar ve protesto sesleri yükseldi.

ABBAS GÜÇLÜ PROGRAMI BİTİRDİ
Öğrencinin konuşmasına destek veren ve protesto eden diğer öğrencilerin tepkilerini göstermek için hareketlenmesi üzerine Abbas Güçlü öğrencileri yerlerine oturmaya davet etti. Ancak salondaki gerginlik devam edince Abbas Güçlü "Arkadaşları sakinleştirmek için programı kapatmak zorundayız" diyerek programa son verildi.


  http://www.radikal.com.tr/1132786113278634

  YORUMLAR
  (34 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aman kimse gerçekleri söylemesin! - yenisehir

  Çoğu Kürt bu memlekette hayata 1-0 geriden başlıyor, yalan mı? Dini imanı para olan Tamince gibi çok az sayıda Kürt'ün ülkenin zenginleri arasına girmesi de bu gerçeği değiştirmiyor. "Bak Fettah'a o da Kürt ama yırtmış işte, hadi şimdi sızlanmayı kes, nankörlük etme" diyenlere karşı gerçeklerin haykırılması gerekir! İnsanlar yıllardır ölümle burun buruna yaşamışlar, ölülerinin yasını bile doğru düzgün tutamamışlar... Roboski katliamının üzerinden daha iki yıl geçmemişken, Diyarbakır'lı bir gencin "Ne kariyerinden bahsediyorsun?" diye sormasından daha doğal bir şey olamaz. Öte yandan, tabii ki işkenceci, idamcı, darbeci Kenan Evren'i alkışlatan Abbas Güçlü'den programın en yerinde sorusu karşısında devam edip Tamince'yi cevap vermeye zorlaması gibi şeyler beklenmezdi.

  Bencilce bir propaganda denemesi - Hâkan Temaz

  Fettah Tamince'ye tepki gösterilmesi anlamsız. Tamince gibi piyasayı çok iyi tanıyan insanların tecrübesinden ve bilgisinden faydalanmaktansa, konuşmasını engelleyip toplumda var olan şiddetle ilgili sanki bütün bunlar Tamince'nin suçuymuş gibi ona tepki göstererek program kapattırmak bencilce bir davranış. Madem bu siyasi ortamda kariyer meselesini anlamsız buluyorsun, konusu kariyer olan bir programa ne diye katılıyorsun, amacın propaganda yapmak mı? Bu konuda söyleyeceklerin için siyasi gazete ve dergilerden internet sitelerine kadar düşüncelerini ifade edebileceğin uygun ortam mevcut.

  Radikale Eleştiri - neromancer

  Tesadüf mü oldu bilmiyorum ama çocuğun 2 soru var diye çıkıştığı sıradaki resmini habere koymak zafer işareti yapmış gibi bir algı oluşturuyor.Radikal şayet bunu bilerek yaptıysa haberi yanlı yansıtması ve çocuğun söylediklerinden hareketle yaftalamaya girişmesi hoş olmamış.Kaldı ki ülkemizde insanların büyük çoğunluğu haberi doğru analiz etmeyi geçtim okuma zahmetine bile katlanmadan resimden fikirler üretirken bu derece yaftalayıcı bir karenin haber için seçilmesi talihsizlik.

  zoruna mı gitti? - adad

  gerçekleri duymak halen neden insanları bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum. yuhlar olsun...

  yok artık - Efendisiz65

  yüzünüz tutsa istanbuldaki taksici cinayetlerini de pkkye mal edeceksiniz. dediğim gibi yiyorsa hakikatler komisyonunu kurun.

  Popülist Konuşmalar ; yeri olmayan konuşma. - çoksaçma

  Arkadaş keşke sadece öldürülen Kürtleri değil de bu oyuna alet edilen diğer taraftaki masumları da saysaydı belki konuşmasına daha çok destek alabilirdi.Sonuçta o öldürdü,bu öldürdü veya birilerinin oyunuydu kesin konuşamıyoruz ama sadece ölenler Kürt değildir.Her neyse söyledikleri kısmen doğru olsada yeri değil bence.Popülist bir yaklaşım olmuş,bi kaç büyük cümle kurayım da dikkat çekeyim gibi sırıtmış.

  ikiyüzlülük ve türkiye toplumu - Efendisiz65

  türkiyede 80 darbesinin ardından bu güne kadar gelen şiddet sarmalının sorumlusu kürtler değil! verdiğiniz örnekler elbette türkiye toplumunun yaşadığı trajedinin boyutlarını ortaya koyuyor. ayrıca bu sürecin en sancılı kısmını kürtler yaşadı zaten, amerikayı keşvetmiş gibi zıplamayın oturduğunuz yerde. ikiyüzlü değilseniz kendi kamuoyunuzu oluşturup bi hakikatler komisyonu kurun! kurulan hakikatler komisyonu 100 yıldır bu ülkede yaşanan cinayetleri araştırıp sorumlularını kamuoyuna aktarsın ve yaşayan sorumlularını cezalandırsın madem öyle! varmısınız? o başbağlar katliamını veren okurun dünyadan haberi yok sanırım! o olayın istihbaratla bağlantısı ergenekondan önce ortaya çıkmıştı gerçi siz ona inanmazsınız. geçen gün 1994 yılında savaşuçakları tarafından bombalanan ve ihalesi pkkye kalan bir saldırı daha aydınlatıldı haberiniz oldumu? o saldırıda çoğu çocuk ve kadın 40 kürt hayatını kaybetti. olaydan haberiniz bile olmamıştır. madem iki yüzlü değilsiniz gelin serap'ın da o köylülerinde katillerini cezalandıralım! varmısınız! hakikatler komisyonu kuruluyor o zaman ortaya kimin nasıl katil olduğu ortaya çıktığında yüzünüzü görmek isterim. gerçi sahip olduğunuz zihniyet çiller zinhiyetidir (vatan için kurşun sıkan yiyen şereflidir diyen abd vatandaşı çiller). ama benim şiddetim iyidir çünkü ben devletim ve egemen unsurum sizinki terörizmdir diyorsanız insanlara ahlak dersi yada ikiyüzlülük üzerine ahkam kesme gibi bi davranış içine girmeyin. kan diyorsanız sizin devletin kürdistanda akıttığı kanı 40 tane terör 40 yıl uğraşsa akıtamaz.