Diyarbakırlı Şahin Öner bombadan ölmemiş!

Diyarbakırlı Şahin Öner bombadan ölmemiş!
Diyarbakırlı Şahin Öner bombadan ölmemiş!
Diyarbakır'da resmi makamlarca elindeki bombanın patlaması sonucu öldüğü iddia edilen Şahin Öner'in otopsi raporu açıklandı. Rapora göre bomba izi yok

Radikal.com.tr – Diyarbakır ’da 10 Şubat Pazar günü, 1999’da Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye ’ye getirilmesini protesto etmek isteyen gruplarla polis arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden Şahin Öner isimli 21 yaşındaki gencin otopsi tutanağı, ölümün ‘ezilmeye bağlı’ olduğunu ortaya koydu. Olayın ardından Emniyet tarafından yapılan açıklamada, Öner’in, “Polise atmak istediği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiği” öne sürülmüş, görgü tanıkları ise ölümün “polis panzerinin ezmesi nedeniyle” kaynaklandığını söylemişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen ‘Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı’nda sıralanan bulgular bir ezilmeye işaret ederken, tutanakta açıkça, “cebir izi, ateşli silah yarası, kesici delici alet yarası görülmemiştir” ifadesi yer alıyor.


Rapordaki ifade tam olarak şöyle: "Sağ yüz ve yanak tamamını içine alan sağ kulağı ileri derecede deforme halde parçalanmış SÜRTÜNME tarzı yaygın ekimoz olup yanak üzerinde yer yer siyah renkte daha koyu olarak izlenebilen alanlar dikkat çekti" ve "Sol 1,2,3, ve 4. kaburga kemiklerinin mitskapüler hattan ekimozlu kanamalı kırık olduğu görüldü."


BOMBA İZİ YOK


Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Adlı Tıp Uzmanı Serhat Gürpınar raporu Radikal için değerlendirdi: "Ön otopsi raporunda patlama ya da bomba yarası tarif edilmiyor. Tamamen kaza tarif ediliyor. Eller başta olmak üzere bombayı tanımlayan bir bilgi yok. Dolayısıyla görünen o ki okuduklarınıza dayanarak üzerinden araç geçmesiyle uyumlu bir ölüm olabilir. Tabii araç ölmeden önce mi öldükten sonra mı üzerinden geçti bunu bu rapordan bilemeyiz. Yaraların kanama özelliklerine bakarak anlaşılabilir. Bu da organların incelenmesi sonucu ortaya çıkacaktır."

HASTANE YERİNE KARAKOLA MI GÖTÜRÜLDÜ?

Raporda ayrıca, "Her iki el parmaklarının parmak izi alımına bağlı siyah renkte mürekkeple boyalı olduğu ve tırnak örneği alımına bağlı sağ ve sol eldeki tırnaklarının tırnak yataklarının kanamalı olduğu görüldü" şeklindeki ifade, Şahin Öner'in hastaneye götürülmeden önce Şehitlik Polis Karakolu'na götürüldüğü ve burada parmak izinin alınmış olabileceği şüphelerini güçlendirdi.


VALİ ÖNCE BOMBA DEMİŞTİ


Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olaydan sonar ilk yaptığı açıklamada kesin cümlelerle "elinde bomba patladı" demişti. Toprak, daha sonraki açıklamasındaysa “Elinde bomba patladığını düşünüyoruz" ifadesini kullanmıştı.


BABA PANZERİN VURDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Olaydan sonra Radikal’e açıklama yapan inşaat işçisi baba Mehmet Şirin Öner oğlunun henüz lise son sınıf öğrencisi olduğunu ve üniversiteyi kazanmak için dershaneye gittiğini söylemişti,. Öner, “Pazar günü işe gittiğimde oğlum evde oturuyordu. Akşamleyin saat 8-9 civarında bana oğlumun öldüğünü söylediler” dedi. Baba Öner, “Olay yerine gittiğimde oğlumun cenazesi hastaneye kaldırılmıştı. Hastane morgunda oğlumun cesedini iyice inceledim. Sol kulağı yoktu. Ancak elleri, göğsü sapasağlamdı. Ayakları ise ezilmişti. Hastaneden adli tıp raporu istedik fakat raporu alamadık” diye konuşmuştu. Mehmet Şirin Öner, “Görgü tanıkları ise panzerin oğluma çarptığını ve panzer altında kalarak hayatını kaybettiğini söylüyor. Şahin en büyük çocuğumdu” demişti.


  http://www.radikal.com.tr/1121207112120732

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yasakilac isimli arkadaş - leonefa

  bana cevap hakkı doğurmuş,umuyorum ki Radikal yayınlar.. bak güzel arkadaşım, bu gazteyle tanışmam tesadüf değil gayet de şuurludur.. bildiğin tekdüze milliyetçilerden değilimdir..seninle tartışabilmek için,senin gittiğin yolları okuduğun gazeteyi içtiğin suyu takip etmekle mükellef sayarım kendimi ki burada diyebilecek sözüm olsun bu birincisi.. ikinci mesele, Cihan Kırmızıgül'ün poşusuyla hiçbir zaman alıp veremediğim olmamıştır,heveslendiğinin aksine bu benim için de utanç davasıdır,meseleyi sen gibi sadece radikal'den değil ismini bile duymadığın mecralardan onun tarafına geçip bakmayı becerebildim..yani senin hayal ettiğin gibi öyle kupkuru değilim. üçüncü ve en önemlisine gelirsek "avrupa'da yaşamıyor musun" demişsin ya,duruşunu ele verdiğin detay buradadır. Model aldığın "avrupa" dır seni bu hale getiren,ince ince işleyen..avrupalı olmaktan ziyade "insan" olmaya çabalamak olmalı amacımız.. Avrupalı tasarımcıların bu coğrafydakileri insan kılığından çıkarmak için çabalarını anlamana yardımcı olur: ellen meıksıns wood/Kapitalizmin Arkaik Kültürü, herbert heaton/Avrupa İktisat Tarihi, andre gorz/İktisadi Aklın Eleştirisi.. bunları okumanı tavsiye ederim, tek başına okumaya kalkışma,dozu ağır gelebilir..iktisadi terimler sözlüğün ya da ekonomi mezunu bir refakatçin olursa algın daha verimli olacaktır.. modelini tanı diye,bu coğrafyada rüzgarın bile tesadüfen esmediğini öğren diye... sevgililer günüymüş,anneler günüymüş.

  neden? - berf21

  benim anlamadığım neden kürtler barış için ayaklarınıza kapanıyor gibi gösteriliyor neden o kadar katliama rağmen kürtler sizin ayağınıza geliyor siz kürtleri onursuz mu sanıyorsunuz? bana göre vandaki depremde oh iyi oldu roboskide zaten kaçakçıydılar denildiği gün barış ağacına son balta vurulmuş ve kökünden sökülmüştür yeşermesini beklemek anlamsızdır

  Lenofa arkadaşımız için. - yasakilac

  Bütün söylediklerine canı gönülden inanıyorsan ve tesadüfen de olsa bu gazeteyi okuyorsan seni tebrik etmek istiyorum. Çünkü söylediklerin "kürt" karda yürürken çıkan sesten türemiştir savından daha eski ve daha komik. Yadıklarına inanamadım ve tekrar okudum. Sanırım sen ciddisin ve avrupada yaşamıyorsun. Günlük gazete okumuyorsun okusan da sadece spor gazetesi okuyorsun. Tarih bilmiyorsun ya da bildiğin tarihler sevgililer günü anneler günü, istanbul'un fethi. Yapacak birşey de yok. Açığı kapatman da zor. Bir yerden başlamak istersen şu isimden başla "Cihan Kırmızıgül". Namı diğer Puşi Davası sanığı. En azından senin tahammülsüz kabullerinden yola çıkmış bir genç. Yazık bu ülkeye. Gencin üstünden panzer geçmiş canını almış hala nasihat veriyorlar, tavsiyede bulunuyorlar.

  diyarbakırlı Şahin öner hk. - fgemak

  diyarbakırda yaşanan kaosun bastırılmasında elbetteki böyle şeylerin olması doğaldır,bu işten güvenlik güçlerini sorumlu tutmak büyük hata olur, eğer sorumlu aranacaksa böyle bir yürüyüşü tertipleyenlerden hesap sorulması lazım.

  OZur - Fidel Cinar

  ONurlu ise serefli ise radikalde icinde olmak uzere turk basini ozur dilemelidir. Bu gencin ailesi daha dune kadar bombaci diye yargisiz infaz edilmisti. Iyki internet basini var.

  cinayet - Apo1903

  yapılması gerekenler çok basit bu cinayeti gerçekleştiren katil polisler en ağır cezayı almalı diyarbakır valisi cinayetten sonra yaptığı açıklama ile diyarbakır valisi değil sınıf öğretmeni bile olamayacağını açıklayarak istifa etmeli barış güvercinleri akp sözcüleri bu cinayet ile ilgili açıklama yapmalıdırlar o analar o babalar katil polisler öldürsün diye büyütmüyor çocuklarını

  Olan canlara oluyor...gerisi yalan ağlıyor... - Mert_Mert

  Elbette gerçekler ortaya çıkartılmalı ve suçlu varsa gereken ceza verilmeli.Ama aşağıdaki yorumcuları merek etmiyor da değilim. Kaç tane Kürt çocuğunun elinden taşı alıp yerine kitap vermişler? Kaç tane Kürt çocuğuna molotof yapması öğretilmeden ona okuma-yazma öğretmişler? Kaç tane Kürt genci dağın yolunu tutmadan birlikte okulun yolunu tutmuşlar. Sonrası için düşmanlıkta haz duyanların evvelinde bu çocukların hayatları hiç umurunda olmaz mı? Yada şöyle söyleyeyim __İnsan kendi çocuğuna bu kazar zülüm eder mi ?__ Olan ise Şahin Öner gibi canlara oluyor. Gerisi ise zaten yolunu tutturmuş yürüyor.