Diyarbakırlılar JİTEM merkezine yürüdü

Diyarbakırlılar JİTEM merkezine yürüdü
Diyarbakırlılar JİTEM merkezine yürüdü
Diyarbakır'da, İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, 'Barış için kayıplar bulunsun, Failler yargılansın' sloganıyla eski JİTEM merkezi olarak kullanılan İçkale'ye yürüdü.

Merkez Sur İlçesi Dağkapı Meydanı'nda bir araya gelen ve aralarında Baro, İHD ve Mazlum-Der gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyelerininde bulunduğu yaklaşık 50 kişilik grup, 1990'lı yıllarda JİTEM'in merkez olarak kullandığı İç Kaleye yürüyüşe geçti. Yağan kara aldırış etmeden yürüyen grup sık sık, 'Kayıplar bulunsun, failleri yakalansın' sloganları attı. Buradaki eski JİTEM binası olarak bilinen bina önünde toplanan kalabalık ellerinde kayıp kişilerin fotoğrafların yer aldığı dövizleri taşıdı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, 1990'lı yıllarda devletin görevlileri tarafından infaz mekanı olarak olarak kullanılan JİTEM'in merkezinde olduklarını belirterek, "Yüzlerce insan dışardan, ya da evden alınarak bu binaya getirildi ve bir daha akıbetleri ortaya çıkmadı. O tarihlerde adaletin kapıları kapalıydı. Bu ağır suçların sorumluları soruşturulmadı. Hala binlerce dosya savcıların raflarında soruşturulmayı bekliyor. Yıllardır insan hakları savunucuları olarak bu adaletsizliğe son verilsin diyoruz" dedi.

Son günlerde Yüksekova'da yaşanan toplumsal olaylara da değinen Elçi, "Yüksekova'da bir gösteri sırasında 3 insanımız güvenlik görevlilerinin aşırı ve gereksiz keyfi şiddet kullanımı nedeniyle yaşamlarını yitirdiler. Cezasızlık kültürü sona ermeden kimsenin yaşam hakkı bu ülkede garanti altına girmeyecektir. Bu nedenle biz insan hakları savunucuları olarak yetkilileri yaşam hakkına, insan haklarına saygı duymaya davet ediyoruz. Ve bu hakkı ihlal edenleri kimlikleri, sıfatları ne olursa olsun onları etkili bir şekilde soruşturup adalet önüne çıkarmalarını bekliyoruz" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116571311657132

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kontrgerilla - fikoaksoy

  80 li 90 lı yıllarda diyarbakır saraykapıda eski cezaevinin yanında jitemin binası vardı itirafçı pkk lilerden tutun korucular, siviler, hizbullahçılar,polis, asker içindeki devletin karanlık güçleri adeta yol geçen hanıydı devletin bilgisi dahilinde kaçırılanlar ilk burada sorgulanırdı ölüm fermanı çıkanlar buradan alınıp sağda solda öldürülüp bir kenara atılırdı gücü olanlar büyük paralar vererek gözaltındaki yakınlarını kurtarabilirlerdi özellikle çiller ağar döneminde bu süreç zirve yapmıştı

  o donemin savcilari,kaymakam, valiler,komutanlar, - seyhan62

  1992 newrozu ile baslayan, yuzu askin kùrdùn olùmu ile sonuçlanan,katliyamlar zinciri devlet konsepti,bir sure hizbi kontra,sakali gorevliler tarafindan yapilan infazlarin yerini,goz altina alip kayip etme seklinde surduruldu,magdur aiilelerin kayiplarini sormasina cevap,goz altina almadik,aldik biraktik,PKK ye katilmislardir,kayip insanlarin cenazesi ortaya çikincada, PKK yapmistir,sorusturuyoruz biçiminde olmustur,ve ya faiili meçhul,ancak bunun bir devlet konsepti oldugu,1996 yilinin ortalarinda uluslar arasi af orgutunun dunya çapinda,tùrkiyedeki kayiplar ve genel vahsete karsi, yurutugu kampanyayla birlikte,biçak gibi kesilmistir,gùnùmùzde yargi halen bu konudaki gorevini yapmamakta direniyor nedeni butun katiller mehmet AGAR misali duvardan tas çekersem devlet altinda kalir ? devlet te gerçegi ile yùzlesip magdurlar ve aiilelerinden ozùr dileme buyuklugunu gosterememekte,magdurlar devletin baris surecine buyuk katki sunacak bu adimini bekliyor,,