'Diyarbakırlılar kendine yakışanı yaptı'

'Diyarbakırlılar kendine yakışanı yaptı'
'Diyarbakırlılar kendine yakışanı yaptı'
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Paris suikastlarının kurbanları için Diyarbakır’da düzenlenen törende sağduyunun galip çıkması, hükümet ve AK Parti ’de de memnuniyetle karşılandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Diyarbakır halkını kutluyorum. Büyük olgunluk içinde cenazelerin defnine yardımcı oldular” derken, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise “Herkesin bu sürece katkı verme çabasını görüyoruz” dedi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise “Bunu atlatmakla her şey bitmedi. Uzun bir süreç, dik durmak gerekir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Arınç, Diyarbakırlıların cenazelerine büyük bir olgunluk içerisinde sahip çıktıklarını belirterek, “Diyarbakır halkından beklediğimiz buydu. O insanların cenazelerine insani açıdan büyük olgunlukla sahip çıktılar. İşleniş itibariyle herkesi üzmüş olan bu öldürme olayının, Türkiye ’de yeni başlayan ve herkesin büyük bir ümitle sahip çıktığı sürece olumsuz katkı yapacağı endişesi vardı. Ama gördük ki herkes huzur ve sükûnet istiyor; bu sürecin bir an evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor. Diyarbakır’dan dün verilen mesaj buydu. Bu mesaja bütün Türkiye’nin sahip çıkacağına inanıyorum” dedi.

Atalay: Atmosfer olumlu
Beşir Atalay ise cenazelerle ilgili olarak, “Tabii bugünkü toplumsal atmosferi çok olumlu görüyorum. Herkes artık acıları daha bir derinden duyuyor. Dolayısıyla herkesin bu sürece katkı verme yönündeki çabasını da görüyoruz” diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş “Sağduyunun hâkim olması bizim için sevindirici” derken, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Cinayetlerin bu süreci hedeflediğini herkes söylüyordu. Onun için cenaze törenlerinin sürece zarar verecek şekilde gerçekleşmesi bunu yapanlara hizmet olurdu. Habur sendromu vardı ama korkulan olmadı. Ama bunu atlatmakla her şey bitmedi. Kararlı duruş sergilemek gerekir” dedi.