Diz üstü etek genelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin kıyafetleri konusunda okul yönetimlerini uyardı. MEB Müsteşarı Necati Birinci imzalı yayımlanan genelgede, son zamanlarda öğrencilerin...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin kıyafetleri konusunda okul yönetimlerini uyardı. MEB Müsteşarı Necati Birinci imzalı yayımlanan genelgede, son zamanlarda öğrencilerin gömleklerini pantolonların üzerine çıkardığı, kravatlarını atkı gibi kullandığı, kız öğrencilerin eteklerini belden katlayarak etek boyunu diz üstünden çok yukarılara çektiği uyarısı yapıldı. İlk öğretmenler kurulu toplantısında durumun ele alınmasını isteyen bakanlık, yönetmeliklerin uygulanmasında titiz olunmasını istedi.
Tek tip eşofman tepkisi
Genelgede, velilerin okul idarelerinin yönetmeliklerin dışında kılık kıyafet istedikleri yönünde şikâyetlerine vurgu yapılarak, şöyle denildi:
"Özellikle beden eğitimi dersi için dersin amaçlarını gerçekleştirecek uygunlukta sade bir kıyafetin aranması gerekirken, öğrencilerin okul adı yazılı tek tip ve renkte eşofman almaya zorlandığı, bu malzemelerin okullarda satıldığı veya satılan mağazalara yönlendirildiği, bu durumun ise dersin amaçlarını gerçekleştirecek uygun kıyafet temininden çok, fantezi sayılacak biçimde sadece şekilciliği ön plana çıkardığı, ticari yönden şikâyetlere sebep olduğu anlaşılmaktadır." Bakanlık, kıyafetlerin hemen her temin edici firmadan sağlanabilecek şekilde planlanmasını ve okula gelir sağlanabilmesi amacıyla eşofman, rozet gibi toplu alımlara gidilmemesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7578267578260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.