DMG: Ya gazetecilik, ya siyaset

Son günlerde yeni siyasi oluşumların ortaya çıkması ve mevcut partilerde yeni görevlendirilmelere...

İSTANBUL - Son günlerde yeni siyasi oluşumların ortaya çıkması ve mevcut partilerde yeni görevlendirilmelere gidilmesi durumunu dikkate alan Doğan Medya Grubu (DMG) Yayın Konseyi, 29 Eylül 1999' da DMG Temel ve Meslek İlkeleri'ne ilave ettiği 'Gazeteci herhangi bir siyasi partide aktif görev alamaz' ilkesini yeniden hatırlattı. DGM Yayın Konseyi, yaptığı açıklamada siyasetten yana tercih yapanlara başarılar diledi.
DMG Yayın Konseyi, konuyla ilgili kararını şöyle açıkladı: "Doğan Medya Grubu Yayın Konseyi 5 Temmuz 2001 Perşembe günü olağanüstü toplanarak, grubumuza mensup yayıncıların siyasi partilerle ilişkileri konusunu görüşmüştür. DMG Yayın Konseyi, grubumuzda eskiden beri var olan zihniyet doğrultusunda, 29 Eylül 1999 tarihinde yaptığı toplantıda DMG Temel ve Meslek
İlkeleri 2'nci maddesine 'Gazeteci herhangi bir siyasi partide aktif olarak görev alamaz' şeklinde bir ilave yapılmasını kararlaştırmıştı.
Son günlerde, yeni siyasi partilerin kurulması, mevcut siyasi partilerde yeni görevlendirmeler yapılması nedeniyle, yayıncıların siyasi kuruluşlarla ilişkilerinin yeniden hatırlatılması ihtiyacı doğmuştur.
Konseyimiz, bağımsız yayıncılık görevinin, siyasi parti görevleriyle uzlaşmaz bir özellik taşıdığı görüşündedir. Bu nedenle, 29 Eylül 1999 tarihinde alınan kararla DMG Temel ve Meslek İlkeleri'ne eklenen cümlenin biraz daha açılarak yeniden hatırlatılması kararlaştırılmıştır.
Doğan Medya Grubu'na bağlı yayın organlarında
görev yapan yayıncılar, yöneticiler, yazarlar herhangi bir siyasi partinin kurucusu, aktif yöneticisi, yetkili kurumlarının üyesi ve milletvekili olarak görev yapamazlar.
Bu tür siyasi görevleri kabul eden ve ülkeye bu yolla hizmet etmeyi arzu eden arkadaşlarımızın siyasi görevle yayın görevi arasında bir tercih yapmaları, hem siyaset, hem mesleğimiz açısından daha yararlı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Tercihini ülkeye siyasi platformda katkıda bulunma yolunda kullanacak olan arkadaşlarımıza başarılarının bu alanda da devamını diliyoruz."
Tercihler farklı oldu
DMG Yayın Konseyi'nin bu hatırlatması üzerine Hürriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü ve yazarı Tufan Türenç ile Finansal Forum Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Çırnaz, geçen hafta sonu yapılan kurultayda seçildikleri CHP Parti Meclisi'nden istifa etti. Milliyet gazetesinde yazan Şükrü Elekdağ ile Radikal'de yazan Erol Tuncer ise siyasete devam diyerek yazılarına son verdi.