Doçentlik tartışması

YÖK ve Üniversitelerarası Kurul'un doçentliğe yükselecek adaylarda aranacak...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - YÖK ve Üniversitelerarası Kurul'un doçentliğe yükselecek adaylarda aranacak koşulları 'dünya standartlarına uydurmak' amacıyla yeniden düzenlemesi tartışmalara yol açtı. Doçentliğe başvuru koşullarında öne çıkan 'yurtdışı ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış makale isteği'ne karşı, "Bu dergilerin ticarileştiği unutuluyor" eleştirisi geldi.
Üniversitelerarası Kurul, doçentlik sınavlarındaki torpil iddiaları üzerine Doçentlik Sınav Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliğin ardından, doçentliğe başvuru koşullarını belirledi. Daha önce adaylardan
özgün eserler istenirken, artık yurtdışı hakemli ya da ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış özgün makaleler istenecek.
Ayrıca adayların tanınmış uluslararası yayınevleri tarafından yayımlanmış kitaplarda yer alıp almadıkları, uluslararası bilim endeksine girip girmedikleri de başvuru koşulları arasına girdi.
Akademi bölündü
Yeni koşullar, akademi dünyasını ikiye böldü. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Nusret Aras, "Biz yoğun tartışmaların ardından bu koşulları belirledik. Amacımız, doçentlik jürilerinin aday seçiminde sıkıştığı noktaları ortadan kaldırmaktı ve bunu gerçekleştirdik" derken, şu görüşleri dile getirdi:
"Adaylardan belli yayın sayısına sahip olmaları isteniyor. Yayın sayıları her bilim dalı için değişiyor. Eskiden özgün makale ya da bilimsel araştırma istenirdi, şimdi hakemli dergilerde yayımlanmış makale isteniyor. Hakem heyetine kimsenin şüpheyle bakmaması gerekir ki, heyetler her alanda farklı farklı belirleniyor. Yeni sistemin nitelikli öğretim üyesi sayısını artıracağı kesin. Eskiden jüriler karar vermekte zorlanıyorlardı, karar vermeleri artık daha kolay olacak."
'Bu dergiler ticari'
ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Raşit Kaya ise yurtdışı ve ulusal hakemli dergilerin çoğunun ticarileştiğine dikkat çekerek,
"Siz, adayları buna göre değerlendirirseniz onları derinliğine araştırma yapmaktan, kitap yazmaktan uzaklaştırmış olursunuz. Bugün uluslararası her kongreye katılım için para ödeniyor" dedi.
Vakıf üniversitelerinin bütçeden daha fazla pay almak için öğretim üyeleri adına para verip uluslararası dergilerde para karşılığı yayın yaptıklarını hatırlatan Kaya, "Neden bizim ülkemiz için de bilim üretilmesin" diye sordu.
YÖK üyelerinden Prof. Aysel Çelikel de, kurulun doçentlikle ilgili getirdiği yeni koşulları, "Bilimde kalite yayın sayısıyla değil, yayının içeriğiyle ölçülür. Şimdiyse bunun tam tersini yapmaya çalışıyorlar" diyerek eleştirdi.


  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  Ankara

  ,

  ODTÜ