Doğa hoyratça harcanıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye'de doğal kaynakların cömertçe harcandığını söyledi. Öztürk, birçok kuş türü için önemli barınma ve üreme yerleri olan sulak alanların, bilinçsizlik ve duyarsızlık nedeniyle yok olduğunu ifade etti.

KONYA - Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye'de doğal kaynakların cömertçe harcandığını söyledi. Öztürk, birçok kuş türü için önemli barınma ve üreme yerleri olan sulak alanların, bilinçsizlik ve duyarsızlık nedeniyle yok olduğunu ifade etti.
Türkiye'de içme suyu ya da tarımsal sulama suyu kullanımında kaynakların azaldığını vurgulayan Prof. Öztürk, şunları kaydetti: "Avrupa geç de olsa çevre konusunda bilinçli hareket etmeye başladı. Ancak bizde henüz ciddi bir ilerleme yok. AB'de kişi başına günlük su tüketimi 125 litreyken, İstanbul'da bu 250 litreye ulaşıyor. Su tüketimiyle ilgili bu verinin, Türkiye genelinde de aynı olduğunu düşünüyoruz. Avrupalılar, ellerindeki kaynakları akılcı kullanmaya başladı. Biz de bir an önce sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda kaynaklarımızı cömertçe harcamaktan vazgeçmeliyiz."
Öztürk, suyun dışında kirlilik ve katı atık konusunda Türkiye'nin AB'ye göre kötü durumda olduğunu belirterek, "AB'de hava kalitesiyle ilgili yapılan çalışmalarda, 24 saatlik ölçümlerde kükürtdioksit değeri 125 mikrogram çıkıyor. Türkiye'de bu rakam 400 mikrogram. Bizdeki değer Avrupa'nın üç katından fazla" dedi.
Almanya, Belçika ve İsviçre gibi AB ülkelerinde bir kişinin günde ürettiği katı atık miktarının Türkiye'dekinin sadece beşte biri olduğunu vurgulayan Öztürk, Türkiye'de 1.5 kilogram olan günlük kişi başına katı atık üretiminin, bu ülkelerde 0.3 kilogramda kaldığını anlattı. Öztürk, bu atıkların toprak, hava ve suyun yoğun şekilde kirlenmesine neden olduğunu ifade ederek, "Özellikle belediyeler, atıklarını gelişigüzel doğaya bırakıyor. Doğa bozulmaya başlayınca da nedenini araştırıp çözüm arıyorlar. Çevreyi kirleterek kendi kendimizi zehirliyoruz, ancak bu yolda olumlu adım atan kişi ve kurum sayısı az" diye konuştu.
Su kullanımı, hava kirliliği ve atıkların doğaya bırakılması konusunda Türkiye'nin de dengeyi oluşturması gerektiğini belirten Öztürk, acilen bir şeylerin yapılmaması durumunda çok yakın zamanda ülkedeki suyun ve toprağın büyük bölümünün kullanılamaz hale geleceğini kaydetti.


    http://www.radikal.com.tr/7502797502790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.