Doğada güzel, prefabrikte zalim

Balkanlar üzerinden gelen ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Orta Anadolu'nun yüksek yerlerinde de etkili olan kar, özellikle Bolu ve Düzce'de, prefabrik konutlarda yaşamı felç etti. İstanbul'a da dün yılın ilk karı yağdı. Yetkililer, kentte yarından itibaren yeni bir soğuk
ve yağışlı hava dalgası bekliyor. Karadeniz Bölgesi'ndeki sağanak ise halkın heyelan korkusunu artırdı.

İSTANBUL - Önceki gece başlayan yoğun kar yağışı yurdun büyük bölümünü etkilerken,
İstanbul'da da dün yılın ilk karı yağdı. Aralıklarla yağan yağmur, zaman zaman karla karışık yağmura dönüştü. Kuzey yönlerden esen orta, zaman zaman da kuvvetli rüzgârla birlikte Beykoz, Ümraniye, Çamlıca ve Fatih'in yüksek yerlerinde ise kısa süreli kar yağışı görüldü. Kentte yarından itibaren yeni bir yağışlı hava bekleniyor.
Yoğun kar yağışı Bolu ve Düzce'deki prefabrik konutlarda ise yaşamı olumsuz etkiliyor. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin ardından 'geçici olarak' yaptırılan Bolu'da 3 bin 607 prefabrik konutta 13 bin 607, Düzce'de ise 6 bin 110 prefabrik konutta 27 bin 586 depremzede yaşıyor. Kar nedeniyle Bolu ve Düzce'de meydana gelen trafik kazalarında ise 20 kişi yaralandı.
Doğu Anadolu'da da kar yağışıyla birlikte hava sıcaklığı 5 derece düştü, ulaşım aksadı. Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da gecenin en düşük sıcaklığı eksi 8 derece oldu. Doğu Karadeniz'de ise sağanak yağmurun neden olduğu heyelanlar nedeniyle 64 köy yolu ulaşıma kapandı, Rize'de daha önce boşaltılan sekiz ev yıkıldı. Yurdun sahil kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde kar yağışı önümüzdeki hafta da sürecek.