Doğalgaz boru hattına saldırı

Doğalgaz boru hattına saldırı
Doğalgaz boru hattına saldırı
Kars'ın Sarıkamış ilçesinden geçen Şahdeniz doğalgazının taşındığı Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) boru hattında PKK'lıların saldırısı sonrası patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangında büyüyen alevler, kilometrelerce uzaktan görüldü.

Şahdeniz doğalgazının taşındığı BTE boru hattında dün gece saat 22.00 sıralarında patlama meydana geldi. Sarıkamış ilçesinin Sarıkamış Mahallesine 2 kilometre uzaklıktaki Şehitlik Tepe Mevkii'nde olan patlamanın ardından çıkan yangında alevler 100 metreye kadar yükseldi. İlçe merkezinde de rahatlıkla görülebilen alevler saat 23.00 sıralarında söndü. Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, 2 yıl önce aynı yerde olan patlamayı andırdığını söyledi. Vanaların kapatıldığını belirten Kaymakam Karaman, yangının sönmek üzere olduğunu da bildirdi. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

VALİ: PKK ’NIN EYLEMİ

Kars Valisi Günay Özdemir doğalgaz boru hattına saldırıyı PKK’nın gerçekleştirdiğini belirtti. Doğalgaz boru hattının patlatılmasıyla birlikte alev topunun çevreyi sardığını aktaran Vali Özdemir, patlama olan bölgenin yerleşim birimine uzak olduğunu, bölgede gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını açıkladı. Doğalgaz akımının vanalarla kapatıldığını söyleyen Vali Özdemir, boruların içinde kalan alevlerin de azaldığını ve sönmek üzere olduğunu ifade etti.

Bedir ALTUNOK/KARS-DHA


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  patlama

  ,

  Kaymakam

  ,

  Gece

  ,

  ilçe

  ,

  güvenlik

  ,

  Uzak

  ,

  İnceleme