Doğalgaz krizi Türkiye'yi de vurdu

Bulgaristan Rusya'nın Ukrayna üzerinden Türkiye'ye de ulaşan doğalgazı kestiğini açıkladı


SOFYA - Bulgaristan, Rusya’nın, Ukrayna üzerinden Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan ve Makedonya’ya verdiği gazı kestiğini bildirdi.
Reuters’ın haberine göre, Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı, "Saat 03.30 itibariyle arzın Bulgaristan’nın yanı sıra Türkiye, Yunanistan ve Makedonya’ya durdurulduğu"nu açıkladı. Açıklamada, "Şu anda kriz durumundayız" denildi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz krizinde gelinen son noktayı değerlendirdi. Güler, yaşanın krizi iyi bir şekilde yönettiklerini ve Türk halkını üşütmeyeceklerini belirtti.

Güler, "Sorunun çözümü için görüşmeler sürüyor. İki ülke arasındaki mesele diğer ülkeleri de etkiliyor. Bu çalışmaları diğer ülke bakanları ile beraber sürdürüyoruz" dedi.

Türkiye'nin yaşanan krize karşı aldığı önlemleri de değerlendiren Güler, "LNG terminalleri tam kapasite çalışacak. Yer altı depomuzun kapasitemizi artırmıştık, o çalışıyor. Termik santrallerde de ikincil yakıta geçtik. Ayrıca barajlarımızdaki kullanmadığımız kapasiteyi kullanıma sokuyoruz" dedi.

Güler şöyle devam etti: "Öncelikli olarak halkımızı üşütmeyeceğiz. Ne yaptığını bilen bir ekiple çalışıyoruz. Başbakan'a da anlattım durumu. O da gerekirse kendi muhatapları ile görüşecek ama şimdilik görüşmeleri biz yürütüyoruz. Diğer ülke bakanlarının da hepsi devrede."

İran'dan 15 milyon metreküp doğalgaz geldiğini söyleyen Güler, bu miktarın yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.