Doğalgaz'da sözleşme düğümü çözülüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Botaş ile şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleri arasındaki sözleşme sorununun çözümüne yönelik olarak 'müjde' verdi.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Botaş ile şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleri arasındaki sözleşme sorununun çözümüne yönelik olarak 'müjde' verdi. Güler, Botaş'ın şehiriçi doğalgaz dağıtımında teminatları kaldırıp, bağlantı hatlarını devretme kararı aldığını açıkladı. Güler dün Elektrik Üretim A.Ş'nin (EÜAŞ) yatırımları ve faaliyetlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar 19 kentin doğalgaz dönüşüm ihalesinin sonuçlandırıldığını belirten Güler, "Gaz dağıtım şirketleri ile Botaş arasında devir ve gaz alım-satım sözleşmelerinin imzalanması konusunda bazı sorunlar vardı. Şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleriyle Botaş arasındaki sözleşme sorununun çözümüne yönelik olarak Botaş'ın, şehiriçi doğalgaz dağıtımında teminatları kaldırma ve bağlantı hatlarını devretme kararı aldı, damga vergisi sorunu çözüldü. Bundan sonra dooğalgaz kullanımında şirketler daha kolay hareket edecek" dedi. Güler, Yusufeli ve Ilısu barajlarının yapımını üstlenecek firmalarla pazarlıklar sonucu 1 milyar 120 trilyon avroluk indirim sağlandığını söyledi. Toplantıda, EÜAŞ ile TÜBİTAK ve MTA arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Normandy'ye destek
Güler, Danıştay kararıyla Bergama'daki altın üretimi durdurulan Normandy Madencilik'e de destek çıktı. Kullanılan metodun, dünyanın diğer yerlerindeki yöntemlerden farksız olduğunu savunan Hilmi Güler, "Altın madenciliğinin canlanması ve gelmesi gereken noktaya gelmesi için engelleri kaldırıp, yatırımcının önünü açmak istiyoruz" dedi.