Doğan' a fahri doktora

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesine katkılarından dolayı Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'a Bakü Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.
Haber: İRFAN SAPMAZ / Arşivi

BAKÜ - Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'a Bakü Devlet Üniversitesi tarafından, 'Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesindeki katkılarından' dolayı 'fahri doktor' unvanı verildi.
Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana, son 10 yılda ülkenin sesini dünyaya duyuran Aydın Doğan'a 'fahri doktora' verilmesine sevindiğini söyledi. Aliyev, Doğan Holding'e ait medya kuruluşlarının Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesindeki katkılarından dolayı da Aydın Doğan'a takdirlerini iletti.
Cumhurbaşkanı Aliyev'in özel davetlisi olarak, iki günlük bir gezi için Azerbaycan'a
giden Doğan'ın beraberindeki heyette Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Darbaş, Yönetim Kurulu üyesi Taylan Bilgel, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yılmaz, Hürriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, POAŞ Genel Müdürü Ertuğrul Tuncer, Dışbank Murahhas Azası Tayfun Beyazıt yer aldı.
'Hizmetleriniz çok büyük'
Aydın Doğan başkanlığındaki heyete büyük ilgi gösteren Aliyev, Cumhurbaşkanlığı'ndaki kabul sırasında Doğan'ın sahibi olduğu yazılı ve sözlü basın aracılığı ile Azerbaycan'ın sesini yıllardan bu yana bütün dünyaya duyurduğunu söyledi. Aydın Doğan'ı, Azerbaycan'a gösterdikleri büyük sevgi ve desteklerinden dolayı Bakü'ye davet ettiğini belirten Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarının daha da gelişmesi için Doğan Grubu'na büyük görev düştüğünü söyledi.
Doğan: Bir milletiz
Aydın Doğan ise şöyle konuştu:
"Muhterem Cumhurbaşkanımız. Size Cumhurbaşkanımız diyorum, çünkü sizin her zaman dediğiniz gibi, biz iki ayrı devlet olsak da bir milletiz. Eski Sovyetler Birliği'nde Politbüro üyeliğine kadar yükselen ilk ve tek Türk olmasından ötürü Aliyev'le büyük gurur duyuyoruz. 1993 yılında çok zor bir dönemde Azerbaycan'ı parçalanmaktan kurtardınız. Ve bu zor günlerde Azerbaycan'ın bütünlüğünü korudunuz. Asrın kontratını imzalayarak Azerbaycan'ın dünyayla entegrasyonunu hızlandırdınız. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin gelişmesine özel önem gösterdiniz."
Aydın Doğan, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı 'Türk Yıldızları'nın geçtiğimiz günlerde Bakü'de yaptığı gösteriler sırasında 1 milyondan fazla Azerbaycanlının bir araya gelmesinin büyük bir olay olduğunu da hatırlatırken sözlerine şöyle devam etti:
"Bu gösteri, Türkiye ve Azerbaycan halkları arasındaki ulvi hislerin ve kardeşliğin uyanışının ayani tezahürüdür. Sahip olduğumuz medya kuruluşları daima iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalışmıştır. Bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülecek."
Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yapılan resmi görüşmenin ardından Bakü Devlet Üniversitesi'nde fahri doktora töreni gerçekleştirildi. Tören öncesinde konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abel Meherremov, Aydın Doğan'a üniversiteleri tarafından fahri doktora verilmesinden büyük onur duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Abel Meherremov, Aydın Doğan'ın Türkiye'de medyanın gelişmesindeki hizmetlerini anlatırken, Azerbaycan medyasının da Aydın Doğan başkanlığındaki sözlü ve yazılı basını kendilerine örnek aldığını anlattı.
Daha sonra söz alan Aydın Doğan, kendisine fahri doktora verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bundan sonra da Bakü Devlet Üniversitesi ile çok yakından ilgileneceğini belirtti. 1919 yılında kurulan Bakü Devlet Üniversitesi daha önce birçok ülkenin devlet başkanlarına ve başbakanlarına fahri doktor unvanı vermişti.
'Daha çok çalışılmalı'
Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Aydın Doğan ve beraberindeki heyete ikametgâhında bir akşam yemeği verdi. Oğlu İlham Aliyev'in de katıldığı yemekte Haydar Aliyev, iki kardeş ülke olan Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için daha çok çalışılması gerektiğini söyledi. Haydar Aliyev, özellikle son 10 yılda Karabağ ve ekonomik darboğaz gibi nedenlerle ülkesinin geçirdiği sıkıntılı dönemleri örnekleriyle dile getirdi.