Doğan: Son durak tam üyelik

Doğan: Son durak tam üyelik
Doğan: Son durak tam üyelik

Aydın Doğan?a liyakat nişanını Almanya?nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz (solda) taktı. FOTOĞRAF: DHA

AB ülkelerine 'ahde vefa' ilkesini hatırlatan Aydın Doğan 'Bizim trenimiz çoktan hareket etti. Biz sadece bir gidiş bileti aldık. Tam üyelik, bizim için son duraktır' dedi

Aydın Doğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na layık görüldü
İSTANBUL - Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Türk kökenli vatandaşların Alman toplumuna uyumuna yönelik katkılarından dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Federal Liyakat Nişanı’na layık görüldü. ‘Liyakat Nişanı’nı Almanya Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz’dan alan Doğan, “Trenimiz çoktan hareket etti. Tam üyelik bizim için son durak” dedi.
Türk vatandaşlarının Alman toplumuyla uyumu ve kaynaşması yönünde yaptığı katkılardan dolayı 1. Sınıf Federal Liyakat Nişanı’yla onurlandırılan Aydın Doğan’a nişanı dün Almanya Büyükelçiliği’nin Tarabya’daki yazlık rezidansında düzenlenen törenle takdim edildi. Törene Doğan ailesinin yanı sıra iş, siyaset ve basın dünyasından çok sayıda isim katıldı. Törende Doğan ailesinden Aydın Doğan’ın eşi Doğan Holding Turizm Grup Başkanı Sema Işıl Doğan, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve eşi Doğan Yayın Holding Yürütme Komitesi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve eşi Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Doğan Gazetecilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner ve eşi Boyner Sanayi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Osman Boyner ile Star TV İcra Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı ve eşi Astra Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faralyalı hazır bulundu.
Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel’in yanı sıra işadamları Bülent Eczacıbaşı ve Ömer Sabancı ile eski bakanlar Hüsamettin Özkan ve Namık Kemal Zeybek de Aydın Doğan’ı bu mutlu gününde yalnız bırakmadı. Törene Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’leMehmet Y. Yılmaz, Uğur Dündar, Mehmet Ali Birand, Oktay Ekşi, Doğan Hızlan, Taha Akyol, Hasan Cemal, Güneri Cıvaoğlu, Derya Sazak, Sami Kohen, Tufan Türenç, Eyüp Can, Fikret Ercan, Cengiz Çandar, Doğan Heper, Zafer Mutlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı.
Törenin açılış konuşmasını ev sahibi Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz yaptı. Almanya ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkilere ve Türkiye’nin AB’ye üyelik yolunda kat ettiği mesafelere değinen Cuntz, Alman - Türk Sanat Akademisi kurmak istediklerini söyledi. 

‘Almanya’ya zenginlik kattı’
Doğan Medya Grubu’nun halklar arasındaki dostluğun gelişmesi için yaptığı katkıya değinen ve Doğan Grubu’nun Almanya’daki medya dünyasına zenginlik kattığını söyleyen Cuntz, şunları söyledi: “Almanya Cumhurbaşkanı, bugünkü liyakat nişanıyla Aydın Doğan’a, Doğan Medya Grubu’nun Almanya’da farklı kökenlerden gelen insanların iyi bir şekilde bir arada yaşamaları, Almanya ile Türkiye ve Almanlar ile Türkler arasındaki dostluk konusundaki olağanüstü sorumluluk bilinci için teşekkür etmek istiyor.”
Konuşmasının ardından Doğan’ı kürsüye davet eden Cuntz, Federal Liyakat Nişanı’nı Aydın Doğan’ın yakasına taktı.
Alman devletinin kendisine tevdi ettiği nişanı almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Doğan ise “Bu takdir ve onurun, Almanya gibi hem özel hem de iş hayatımda çok önemli bir yeri olan bir ülkeden gelmesi beni ayrıca duygulandırıyor” dedi. 

Uyum ve entegrasyona vurgu
Dünyanın neresinde bir Türk varsa onun hissiyatına tercüman olmayı hedeflediklerini anlatan Doğan, Avrupa’da yaşayan Türklerin sorun ve beklentilerini yansıtmak gibi bir görev üstlendiklerini de vurgulayarak, “Bir medya grubu olarak biz, Almanya’daki vatandaşlarımızın sorunlarına eğilirken, hep uyumu ve entegrasyonu savunduk. İnsanlarımızın bir yandan kendi kültürlerine ve değerlerine sahip çıkarken, diğer yandan Alman toplumu ile uyum içinde olmalarının önemini vurguladık” diye konuştu.
Batı değerleri ve demokrasisini benimseyen Türkiye’nin tek hedefinin AB’ye tam üyelik olduğunu vurgulayan Doğan, şunları dile getirdi: “Türk toplumu, bu değişim sürecinden geçerken, başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki tüm dostlarımızdan belirsizlik yaratan ifadeler değil, çok açık bir destek ve teşvik bekliyor. Bu noktada Alman dostlarımızdan sıkça duyduğumuz bir kavramı hatırlatmak istiyorum; ahde vefa ilkesi... Verilen sözleri tutmak dostluğun gereğidir. İmtiyazlı ortaklık gibi kavramlar, Türk kamuoyunda büyük hayal kırıklığı yaratıyor, güven sarsıyor ve toplumdaki değişim şevkini kırıyor. Oysa bizim trenimiz çoktan hareket etti. Biz sadece bir gidiş bileti aldık. Tam üyelik, bizim için son duraktır. Bu inançla grubumuz, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin AB’ye üyelik yönündeki tüm gayretlerine samimi bir destek vermeye devam edecektir.”
Törenin ardından rezidansın bahçesinde klasik müzik dinletisi eşliğinde konuklara ikramda bulunuldu. Liyakat nişanı ile onurlandırılan Aydın Doğan, konuklar ve Doğan ailesi üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. (Radikal)

Kimlere veriliyor?
Federal Almanya Cumhuriyeti’nin tek liyakat nişanı olan Federal Liyakat Nişanı, 1951’den beri politik, ekonomik, sosyolojik ve manevi alanlardaki başarılı çalışmalar ve ülke barışına sunulan katkılar dolayısıyla veriliyor. Genelde ilk seferde 2. Sınıf (Bantlı Liyakat Nişanı), özel durumlarda ise 1. Sınıf Liyakat Nişanı veriliyor.