Doğan Yayın İlkeleri Kurulu: Çözüm sürecine destek veriyoruz

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu: Çözüm sürecine destek veriyoruz
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu: Çözüm sürecine destek veriyoruz
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, Onursal Başkan Aydın Doğan başkanlığında yaptığı toplantıda yayın ilkelerine uyum konusunda olumlu gelişmeler yaşandığı belirtilerek, "Çözüm sürecine evrensel gazetecilik ilkeleri içinde destek veriyoruz" denildi.

İSTANBUL - Doğan Yayın İlkeleri Kurulu üyeleri, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın başkanlığında ikinci kez Kanal D binasında bir araya geldi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada yayın ilkelerine uyum konusunda olumlu gelişmeye dikkat çekildi ve "Çözüm sürecine destek veriyoruz, bunu evrensel gazetecilik ilkeleri içinde yapıyoruz" denildi.
Toplantı Prof. Dr. Feride Acar, Bekir Ağırdır, Prof. Dr. Bülent Çaplı, Mustafa Denizli, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Altan Öymen, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Prof. Dr. Salih Tuğ, Volkan Vural, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Afitap Pusat'ın katılımıyla, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantı sonrası Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Vural, ikinci kez bir araya geldiklerini belirterek, "Sayın Aydın Doğan başkanlık etti. Bu toplantıda sayın Doğan yaptığı açıklamada, ilk toplantıdan bu yana Türkiye 'de önemli bir gelişme olduğunu, bunun da çözüm süreci olduğunu ifade etti. Bu süreci desteklediğimizi, elbette bunun hassas bir süreç olduğunu, medyanın da bu çerçevede sorumluluk içinde davranmasının önem taşıdığını ifade etti. Doğan Yayın Grubu olarak çözüm sürecini desteklerken, gazeteciliğin evrensel kuralları çerçevesinde tarafsız objektif yayıncılık ilkelerine de büyük önem verdiğimizi belirtti" dedi.
İlk toplantıdan sonra geçen sürede Doğan Grubu'na bağlı gazete ve televizyon kanalları tarafından yayın ilkelerinin uygulanması konusunda değerlendirme yapıldığını belirten Volkan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü, "Bu değerlendirmeyi yaparken okur temsilcilerimizin ve izleyici temsilcilerimizin verdikleri görüşler ve raporlar ele alındı. Bu çerçevede de geçen toplantıdan bu yana yayın ilkelerinin uygulanması konusunda genel olarak çok olumlu bir gelişme olduğu tespit edildi. Elbette sorunlu alanlar var. Yayın kurulu bunları da izlemeye devam edecektir. Ama genel gidişat olarak Doğan Yayın İlkeleri'nin gazeteciliğin evrensel ilkelerine uygun olduğunu, gazetelerimizin ve televizyon kanallarımızın bu hususa büyük özen gösterdiğini, yayın ilkelerinin genellikle içselleştirildiğini tespit ettiler. Bütün bunlar elbette Doğan Yayın İlkeleri'nin daha iyi bir gazetecilik, daha iyi bir televizyonculuk, daha kaliteli bir yayıncılık konusunda Türkiye'de başlatmış olduğu girişimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor." (Timur TARLIĞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113154611315463

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PR yani halkla ilişkiler - ferforge

  e tabi, petrol ofisi gitti elden, İstinye oteli istendiği gibi olamadı...Bir de milyonluk vergi incelemesi sopasından sonra, aksi bir tutum beklenemezdi. Demokrat başbakanımızın ileri demokratik bir şekilde hizaya soktuğu medyanın aksi bir şey söylemesi mümkün mü?

  Öbür seçenek ne? - yuzucu

  Doğan gurubu bu kararında samimi ise ,bu kararlarını milat olarak kabul ederek bundan sonraki yayınlar konusunda çok duyarlı hareket etmelidir.Tabiiki basın hürriyeti çok önemlidir ama şahıs hakları,yalan habere dayanarak atılan manşetler(Ahmet Kaya hakkında,Milletvekillerinin oylama için kalkan ellerini KAOS olarak yorumlama V.s.)maddi menfaat için darbe teşvikçiliği yapmamak çok daha önemlidir.Umarım bundan sonra aldıkları karara uymayanlar için gereğini yerine getirirler.

  "TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR" - SCHEF

  Hurriyetin sloganıdır.Aydın doğan hiç bir vakit kürtlere sıcak yaklaşmamış,terörist görmüştür.İnşallah attıkları başlıklara dikkat ederler bundan sonra,polisin vurduğu sivilleri terörist diye yazmazlar artık.