Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplandı

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplandı
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplandı
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısı Hilton Oteli'nde gerçekleşti.

İSTANBUL - Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan başkanlığındaki toplantıya, kurul üyelerinin yanı sıra medya grubu okuyucu ve izleyici temsilcileri de katıldı.

Hilton Vista Salonu'nda yapılan yaklaşık 2 saat süren yılın ilk toplantısının ardından konuşan Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Vural, Doğan Yayın İlkeleri Kurulu’nun  bugün Aydın Doğan başkanlığında toplandığını, toplantıya kurul üyelerinin yanı sıra Doğan Grubu okuyucu ve izleyici temsilcileri katıldığını söyledi. Vural şunları söyledi: “Toplantıyı açan Aydın Doğan işte yeni bir seçim dönemine girdiğimizi bu dönemde medyadan beklentiler olduğunu medya üzerinde çeşitli çevrelerden geleneksel olarak bütün  seçimlerde olduğu gibi baskılar olabileceğini kimilerinin az yer bulmaktan şikayetçi olacağını  kimilerinin ‘şuna fazla yer verdiniz’ şeklinde şikayetçi olabileceğini ifade etti. ‘Bazı medya kuruluşları bizi suçlayarak bir kavganın içine çekmeye çalışıyorlar, biz bu gayretlere  prim vermeden doğru bildiğimiz şekilde objektif yayıncılığımızı sürdürme kararlılığı içindeyiz’ dedi. Ama  bütün bu eleştirilere rağmen objektif ve ilkeli biçimde bütün siyasi partilere eşit mesafede durarak yayın yapmaya özen gösterdiklerini ve bu tutumunun da devam edeceğini ifade etti.

TOPLUMU AYDINLATICI VE BİLGİLENDİRİCİ YAYIN YAPMASININ GEREĞİ

Aydın Doğan’ın açılış konuşmasında, 7 Haziran seçimlerinde başkanlık sisteminin, yeni bir anayasa konularının gündemi yoğun bir şekilde meşgul edebileceğini ifade ettiğini kaydeden Vural, “Medya olarak bir sisteme topluma empoze etmek gibi bir görevimiz olmadığını ama bu sistemler hakkında toplumu bilgilendirmekte gerektiğini ifade etti ki, kurul üyeleri bu konuda bazı öneriler geliştirdiler. Buna göre kurul üyeleri gazetelerimizin ve televizyon kanallarımızın gerek başkanlık gerekse parlamenter sistem hakkında toplumu aydınlatıcı yayın yapmasını bilgilendirici yayın yapmasının gereği üzerinde durdular.  Çünkü toplumda bu düzenler hakkında ve özellikle dünyadaki örneklerine ilişkin çok yaygın bir bilgi olmadığını, tartışmalarının bir bilgi ortamında gerçekleşmesi  gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca sayın Aydın Doğan’ın söylediği ve kurul üyelerinin de katıldığı gibi burada ‘önemli olan sistemin adından çok demokrasinin daha da güçlenmesi için kuvvetler ayrılığı denge ve kontrol mekanizmalarının nasıl güvenceye kavuşacağı meselesidir’ dediler. Bu husus ta önemli olanının kuvvetler ayrılığı ilkesinin, denge ve kontrol mekanizmalarının seçilecek herhangi bir sistemde güvence altına alınması olduğunu ifade ettiler.” dedi.

YAYIN İLKELERİ UYUM KONUSUNDA ÇOK CİDDİ BİR ÇABA VAR

Okuyucu ve izleyici temsilcilerinin son dönemde geçen toplantıdan bu yana faaliyetleri hakkında çok yoğun ve ilk kez kapsamlı raporlar sunduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Burada Hürriyet Gazetesi, CNN Türk, Kanal D, Posta ve Fanatik Gazetelerinin okur ve izleyici temsilcileri kendi raporlarını özetle sundular, üyelerin sorularını cevaplandırdılar. Görünen o ki, yayın ilkeleri uyum konusunda çok ciddi bir çaba var eleştiriler de gayet iyi bir şekilde karşılanıyor ve bunlara haklı ise haklı olduğu, haksız ise niçin haksız olduğunu şeklinde bireysel planda yanıtlar veriliyor. Ayrıca gazetelerde de gerekli düzeltmeler yapılıyor. Bu bakımdan da performansın olumlu olduğunu iyi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Vural, grup olarak hem CNN Türk hem de Hürriyet Gazetesi’nde ifade edildiği gibi çözüm sürecini destekler bir tutum izlediklerini ve bu tutumlarının devam edeceklerini, Özgecan Aslan cinayeti başta olmak üzere kadın cinayetleri konusuna değinildiğini belirterek, “ Kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda grup olarak çok büyük bir çabamız var. Hassasiyetimiz var. Açtığımız kampanyalar var. Bu politikanın devam etmesi gerektiği hususunda mutabakat var.” dedi.

KATILIMCILAR

Toplantıya katılan kurul üyeleri, CEO ve okur temsilcileri şöyle: Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan,  ODTÜ öğretim üyesi  Prof. Feride Acar,   Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Bilkent Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çaplı, Teknik Direktör ve Futbol Yorumcusu Mustafa Denizli,Radikal Gazetesi Yazarı Altan Öymen, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Salih Tuğ, Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Uğur, Emekli Büyükelçi, Avrupa Birliği eski Genel Sekreteri, Doğan Holding Başkan Danışmanı Volkan Vural, Ekonomist, eski  Milletvekili ve TRT eski Genel Müdürü Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş,  Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Genel Sekreteri Afitap Pusat, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı  Doğan Hızlan, Doğan Haber Ajansı (DHA) Genel  Müdürü Uğur Cebeci, Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Posta Gazetesi okur temsilcisi Cem Kerpiççiler, Kanal D izleyici temsilcisi Burcu Eryılmaz, CNN Türk izleyici temsilcisi Yonca Baltaoğlu.