Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan terör haberleriyle ilgili açıklama

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan terör haberleriyle ilgili açıklama
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan terör haberleriyle ilgili açıklama
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, bugün olağanüstü bir toplantı yaparak Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği dünkü terör saldırısıyla ilgili olarak yapılan yayınları değerlendirdi.

RADİKAL-Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, bugün olağanüstü bir toplantı yaparak Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği dünkü terör saldırısıyla ilgili olarak yapılan yayınları değerlendirdi. Kurul’un Başkan Yardımcısı Volkan Vural imzasıyla yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:Doğan Grubu medyasının yayın ilkeleri belli ve açıktır. Bu ilkelerin uygulanışını izlemek için faaliyet gösteren bağımsız bir Kurul da bulunmaktadır.

Kurulun gelecek toplantısı beklenmeden, aciliyeti dolayısıyla yapılan değerlendirmede şu sonuçlara varılmıştır :

1. CNN TÜRK programcısı Mirgün Cabas’ın şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın teröristler tarafından rehin alınması olayı ile ilgili olarak atmış olduğu tweet, Yayın ilkelerine aykırı görülmüştür.(madde 24). Aynı ilkeler çerçevesinde hatasını derhal düzeltmesi gerekmektedir.(Madde 30).
2. Hürriyet Gazetesinin manşetten verdiği terörü lanetleyen haberi, bu haberi verirken terör örgütünün propagandasına yer vermeyecek şekilde kullandığı fotoğraf Yayın İlkelerine uygun bir davranış olarak değerlendirilirken, gazetenin iç sayfasında terör örgütünün sembollerini gösteren bir fotoğrafın yayımlanması, benimsediğimiz ilkeler bakımından hatalı görülmüştür.
3. Posta gazetesinin, 1. sayfadan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit oluşunu haber olarak verirken, terör örgütünün sembollerini gösterir bir fotoğraf kullanması, Yayın İlkeleri açısından yanlış olmuştur.
4. İlgili televizyon ve gazete yönetimlerine bu ikaz ve uyarılarımız yapılmakta olup, Kurulun yapılacak ilk toplantısında bu konular derinliğine ele alınacaktır.
5. Daha bu haberler çıkmadan, Doğan Grubu medyasını suçlamak ve olayın sorumluluğunu Doğan medyasına yüklemek gibi bir tutum içine giren bazı medya çevrelerine tek tavsiyemiz, özeleştirilerini yaparak kendi yayınlarını gözden geçirmeleri ve bunların basın mesleğinin asgari kuralları ile etik değerlerine uygunluğunu gözetmeleridir.
6. Doğan Yayın İlkeleri Kurulu olarak, her türlü terörü kınar ve lanetlerken, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet, yakınlarına, adalet camiamıza ve milletimize başsağlığı dileriz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


  http://www.radikal.com.tr/132613913261391

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yaziklar olsun! - Ayse Sule

  Teror orgutunun amaci, o fotograflar uzerinden toplumu korkuya, hukumet ve devleti de teslimiyete ugratmakti. Siz de o fotograflari, bu amaca hizmet edecek bicimde, sanki teror orgutunun medyasiymis gibi, buyuk bir istahla carsaf carsaf yayinladiniz. Ustelik bir resimle de yetinmediniz. Hemen her sayfada her linkte gozumuze gozumuze soktunuz o resimleri. Yayin yasagini bile takmadiniz. Mesela, Ali Ismail Bey'in "telefon baglantisi kurduk" haberi -ki sonradan sirra kadem basti ya da ben an itibariyla bulamiyorum- tam da o yasak sirasinda Radikal'de yer buldu kendine. Yaziklar olsun hepinize! Ozru kabahatinden buyuk diyecegim ama siz dogru duzgun ozur bile dileyemiyorsunuz ki!