Doğan Yurdakul tahliye edildi

Doğan Yurdakul tahliye edildi
Doğan Yurdakul tahliye edildi
Odatv davasında tutuklu yargılanan Doğan Yurdakul sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Odatv davasının tutuklu sanığı gazeteci Doğan Yurdakul'un tahliyesine karar verdi. Odatv davasının tutuklu sanığı gazeteci Doğan Yurdakul uzun yıllardır, hipertansiyon, kalp, böbrek yetmezliği sorunlarıyla boğuşuyordu. Bu hastalıklara cezaevinde gizli şeker ve sağ böbreğinde kist de eklenmişti. Bir yıla yakın süredir tutuklu bulunan Odatv davası sanığı gazeteci Doğan Yurdakul'un sağ böbreğinde 3 santimetre boyutunda kist çıktı.

Odatv davasının tutuklu sanığı gazeteci yazar Doğan Yurdakul'un avukatları, sanığın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliyesini talep etmişti. Doğan Yurdakul'un 66 yaşında olduğunu belirten avukatları, müvekkillerinin ölüm veya felç gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekmişti. Yurdakul'un avukatları, müvekkillerinin birbiriyle bağlantılı rahatsızlığı bulunduğunu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi gibi tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmesi gerektiğini belirtmişti. Yurdakul, 7 Mart 2011 tarihinde Oda tv kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Yurdakul, yaklaşık 1 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu.

CEZAEVİNDEN AYRILDI
Yurdakul, saat 20.30 sıralarında Silivri Cezaevi’nden çıktı. Yakınları tarafından karşılanan Yurdakul, gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Benim özgürlüğüm tam özgürlük sayılmaz" diyen Yurdakul, "Bütün arkadaşlarım içeride. Bu dava beraatle sonuçlandığı zaman gerçekten özgür olacağız. Gönlümün yarısını içeride bıraktım. Hepsinin size selamını getirdim. Ahmet Şık ve Nedim Şener ile aynı koğuşta kalıyordum. Herkese selamları var" şeklinde konuştu.

İÇERDE UMUTLANMAK İYİ BİR ŞEY DEĞİL
Yurdakul, tahliye talebini bekliyor muydunuz? şeklindeki bir soruya " Avukatlarım dün bana söylediler bir umut olduğunu. İçeride umutlanmak iyi bir şey değil. Akşam haberlerinde gördük. Nedim bana haber verdi" diye yanıt verdi. 1 yılın kendisi için çok zor geçtiğini belirten Yurdakul, cezaevi ve Silivri Devlet Hastanesi doktorlarına teşekkür ederek, "Onların sayesinde ayakta durdum" dedi. Yeğenleri ve kızıyla hasret gidereceğini belirten Yurdakul, "Herkesi çok beklettik. Hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Avukatları, 20 Şubat tarihinde Yurdakul’un böbrek yetmezliği, sağ böbreğinde kist olduğu, damar tıkanıklığı, gizli şeker ve kalp ritmi bozukluğu rahatsızlıkları bulunduğu ve 66 yaşında olmasını gerekçe göstererek tahliye talebinde bulunmuştu. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, Yurdakul’un sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Yurdakul, 7 Mart 2011 tarihinde Odatv kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Yurdakul, yaklaşık 1 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu.