Doğan'a vergi cezası AP gündeminde

Doğan Grubu'na vergi cezası Avrupa Parlamentosu'na taşındı. Avrupa Komisyonu'nun konuyu araştırması için önerge verildi

STRASBORG - Avrupa Parlamentosu’nun Belçikalı üyelerinden Frank Vanhecke, Doğan Grubu’na vergi cezası kesilmesiyle ilgili bir yazılı soru önergesi verdi ve “Burada ifade özgürlüğü ihlali varsa müzakereleri nasıl etkiler?” diye sordu?
Vanhecke, Avrupa Komisyonu’nun yanıtlaması istemiyle Komisyon başkanlığına verdiği yazılı soru önergesine, Avrupa basınında yer alan haberleri kaynak gösterdi. Frank Vanhecke Türk hükümetinin ülkenin en büyük medya grubu olan Doğan’ı, Alman yayıncı Axel Springer’e Doğan TV Holding hisselerinin satışıyla ilgili vergi ödemesinde gecikme dolayısıyla yaklaşık 400 milyon avro cezaya çarptırdığını kaydetti. Önergesinde, Doğan Grubu’nun ‘ödeme zamanında yapıldı’ açıklamasına ve “Hükümet kendisini eleştiren medya grubunu susturmayı amaçlıyor” suçlamasına yer veren Vanhecke “Komisyon bu önemli konuyu araştırmış ve çıkarılması gereken sonuçları elde etmiş midir? Bu olayda basın ve ifade özgürlüğü ihlal edilmiş midir?” diye sordu. 

Müzakereleri nasıl etkiler?
Türkiye için ifade ve basın özgürlüklerinin turnusol kağıdı işlevi göreceğini kaydeden Vanhecke, basına engelleme söz konusuyla bunun Avrupa Komisyonu’nun devam eden katılım müzakereleri karşısındaki  pozisyonunu nasıl etkileyeceğini de sordu. (anka)