Doğan'ın DTH ile ittifak koşulu: PKK'dan kopun

CHP'den istifa ettikten sonra yeni parti arayışlarını sürdüren eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, eski DEP milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarına "Ortak bir parti kuralım...
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'den istifa ettikten sonra yeni parti arayışlarını sürdüren eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, eski DEP milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarına "Ortak bir parti kuralım, ama siz kendinizi PKK'dan soyutlayın" önerisi getirdi. Demokratik Toplum Hareketi (DTH) teklife eylülde yanıt verecek.
Doğan'ın, DTH Koordinasyon Kurulu olarak hareket eden Zana ile arkadaşları Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'la yaptığı görüşmede ortak partileşmenin koşulları tartışıldı. Edinilen bilgiye göre Doğan, bu görüşmede Zana ve arkadaşlarına birlikte parti kurabilecekleri, ortak partileşebilmeleri için "DTH'nin Abdullah Öcalan'la dolaylı ilişkilerini bitirmeleri ve PKK'ya karşı net tavır almalarına bağlı olduğunu" söyledi. Celal Doğan bunun yapılmaması durumunda kurulacak partinin HEP, DEP ve HADEP'in akıbetine uğrayacağını söyledi. Kendi teklifinin kabul edilmesi durumunda 'sosyal demokrat ve barışçı' yeni bir parti projesi üzerinde çalışabileceklerini vurgulayan Doğan, DTH'lilere kendisiyle birlikte çok sayıda ünlü ismin de yeni çalışmaya katılacağı ve katkıda bulunacağını garanti ettiğini de anlattı.
DTH: İzlenim olumlu
Doğan'ın görüşleri ve koşulları DTH'de tartışmaya açıldı. DTH Koordinasyon Kurulu adına yapılan açıklamada da bu tartışmanın kurucular kurulu toplantısında sonuçlandırılacağı duyuruldu. Açıklamada, "Toplantıda hangi ilkeler ışığında ortak bir partileşmeye gidilebileceği, Türkiye'nin genel sorunları ve toplumun şiddetten arındırılarak kalıcı barışın nasıl sağlanabileceği konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Oldukça verimli geçen toplantı sonuçlarının 9-10 Eylül'de Demokratik Toplum Hareketi Kurucular Kurulu ile paylaşılmasına karar verilmiştir" denildi.
DTH sözcüsü Orhan Doğan, Celal Doğan'la geçmişte de bazı temaslarının olduğunu anımsatarak, bu görüşmelerde olumlu izlenim aldıklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7555567555560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.