Doğanın şakası yok

İSTANBUL - Doğanın hele de kış şartları altında, risklerle dolu olduğunu hatırlatan AKUT kurucusu, dağcı Nasuh Mahruki, “Kuru kalır ve rüzgârdan korunursanız, doğada günlerce dayanabilirsiniz” dedi. Mahruki şu noktalara dikkat edilmesini istedi: 

PLANLA:
Doğada yapılacak tüm aktivitelerde hava şartları, rotanın durumu, etkinliğin yeri, ne zaman başlayıp biteceği planlanmalı. 

HAZIR OL: Bölgeyle ilgili asgari bilgi, harita, GPS, cep telefonu gibi detayları mutlaka düşünün. Doğaya çıkan herkesin acil durumda başınının çaresine bakabilecek eğitime ulaşması gerekir.

KURU KAL: Donmayla ilgili en önemli konu, kuru kalmak ve rüzgârdan korunmak. Islaklık çok tehlikeli. Eğer sığınabilecek bir yer bulduysanız orada kalın. Kişi kuru olur ve rüzgârdan korunabilirse doğada günlerce dayanabilir. Terlemeye başladığınızda, bir katı çıkarıp sonra tekrar giymek üzere kat kat giyisiler de giyilebilir. 

TİTREMEKTEN KORKMA, AYAKLARA DİKKAT: Ayakkabılar su aldıysa işiniz zor. Buna dikkat edin. Titremenizse iyiye işarettir, vücut kendini ısıtmak için tepki veriyor demektir. Artık titremediğiniz nokta şoka gireceğinizi gösterir. (Radikal)