Doğru beslen okulda başarılı ol

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, yarın başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesi öğrenci, veli ve okul yöneticilerine, ‘beslenme’ uyarısında bulundu.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, okul döneminde öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile sağlıklı beslenmelerinin de çok önemli olduğu vurgulandı. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu belirtilen açıklamada, ailelerden çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeleri istendi.
Çocukların sağlıklı beslenmesi için süt, et, sebze-meyve ve tahıl grubunda bulunan besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerektiği belirtilen açıklamada, çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmelerinin önemli olduğu kaydedildi. Açıklamada, ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her gün en az beş  porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerildi. Sağlık Bakanlığı açıklamasında kahvaltının önemine de dikkat çekildi ve çocukların kahvaltıdaki beslenmelerinin öğretmenler tarafından da takip edilmesi istendi. (Radikal)