'Doğru imza atın'

İstanbul Adli Tıp Kurumu'na incelemeye gönderilen sahtecilik dosyalarında, akıl almaz yöntemlere rastlanıyor.

İZMİT - İstanbul Adli Tıp Kurumu 'na incelemeye gönderilen sahtecilik dosyalarında, akıl almaz yöntemlere rastlanıyor. Sahteciliğin önemli bölümü, imzaların tam olarak atılmamasından besleniyor.
İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik İnceleme
İhtisas Dairesi Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kurtaş, Türkiye 'de sahteciliğin çok yaygın ve ustaca yapıldığını, Adli Tıp Kurumu'nun uzun süre çalışmak zorunda kaldığı dosyalarda şeytanın aklına gelmeyecek yöntemler görüldüğünü belirterek, şöyle dedi:
"Her ay Milli Piyango biletlerine ustaca yapılan montajla ikramiye alanlardan, sahte paraya ve sahte ambalajlara kadar çeşitli sahteciliği içeren yaklaşık bin dosya inceleniyor. Milli piyango sahtekârları, dikkat çekmemek için bayilerin ödeyebileceği küçük ikramiyelerin çıktığı rakamları montajlıyor. Ayrıca daha çok Doğu'da bazı eczacıların, sahte ilaç kupürüyle sosyal güvenlik kurumlarından haksız kazanç sağlanması, sahte pasaport, diploma ve makbuzlarla da karşılaşıyoruz."
Dosyaların büyük bölümünün sahte imzaya ilişkin olduğunu bildiren Kurtaş, "Bu da maalesef imza formatımızın olmayışından kaynaklanıyor. Gerçek formatta, ad ve soyad imzanın içinde mutlaka yer alır. Başka ülkelerde böyledir, bizim imzalarımızda pek bulunmaz. Böyle olunca da imza sahteciliği sık yaşanıyor" diyerek şu önerilerde bulundu:
Nelere dikkat etmeli?

  • İmzanızda adınız ve soyadınız tam olmasa bile, büyük bölümü olmalı. Bu taklidi zorlaştırır.
  • İmzanızı atarken, yanına altına veya üstüne adınızı ve soyadınızı mutlaka yazmalısınız.
  • Çek-senet belgelerinde para miktarı yazılırken, her iki tarafına kapatma (#) işaretini koyun.
  • Herhangi bir nedenle kefile ihtiyacınız olduğu zaman, kendisinden mutlaka onay ve imza alın.
  • Kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaport gibi önemli belgelerinizi kaybettiğinizde, zaman geçirmeden ilgili kurumlara başvurmayı ihmal etmeyin.
  • Banka işlemlerinizde imzaladığınız her türlü belgeyi ayrıntısıyla okuyun, anlayamadığınız yerleri yetkiliye sorun."