Doğu 1 metre, İstanbul 30 cm kar altında kaldı

Doğu 1 metre, İstanbul 30 cm kar altında kaldı
Doğu 1 metre, İstanbul 30 cm kar altında kaldı

Güneydoğu ve Doğu’da kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Araçların yollarda mahsur kaldığı bölgede bazı bölgelerde kar kalınlığı 1 metreyi buldu. Diyarbakır ve Van’da tüm uçak seferleri iptal edildi. Doğu Anadolu ’da 1093 köy yolu kardan kapandı. Kar kalınlığı Şırnak ve Hakkâri kent merkezinde 1 metre, Siirt’te 80 cm’yi buldu. Şırnak’ın İdil ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle esnaf kepenk açamadı. Iğdır kent merkezinden 20 km uzakta olan Karaçomak Köyüne gitmekte olan Mustafa Altıntaş yönetimindeki minibüs, kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı. Donma tehlikesi geçiren 3 kadın ve 3 çocuğun aralarında bulunduğu 13 kişi, Iğdır Devlet Hastanesi’ne götürüldü. 

Nusaybin’e 20 yıl sonra ilk kar 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 20 yıl aradan sonra yağan kar, yolları kapattı. İlçede yağan kar çocukları sevindirirken, sokağa çıkanlar kar topu oynadı. Gecenin en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ardahan’da 13, Erzurum ve Kars’ta 12, Ağrı’da 10, Muş’ta 8, Erzincan’da 7, Iğdır’da 5 dereceyi buldu. İstanbul ’da hava sıcaklığı 0 dereceye kadar düşerken kar, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Başakşehir ve İkitelli’de kar kalınlığı 30 cm’yi buldu. Karşı havalimanlarındaki kötü hava şartları nedeniyle THY’nin İstanbul’da iç hatlarda 55, dış hatlarda ise 26 seferi iptal oldu.
Doğu Karadeniz’de iki gündür etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle 1383 köy yolu ulaşıma kapandı, birçok il ve ilçede eğitime ara verildi.