Doğu Anadolu Fayı, 5.3'le korkuttu

Sabaha karşı 5.3'lük bir sarsıntıyla uyanan Elazığlılar büyük panik yaşarken uzmanlar Doğu Anadolu Fayı için "Yıkıcı deprem üretebilir" uyarısında bulundu.

ELAZIĞ - Sabaha karşı 5.3'lük bir sarsıntıyla uyanan Elazığlılar büyük panik yaşarken uzmanlar Doğu Anadolu Fayı için "Yıkıcı deprem üretebilir" uyarısında bulundu.
Merkez üssü Sivrice ilçesi olan ve dün saat 04.22'de meydana gelen deprem, çevre illerden de hissedildi. Sarsıntıyla birlikte balkon ve pencerelerden atlarken yaralanan 35 kişi hastanelik oldu. Kent merkezinde 14 ev hasar görürken, Sivrice'de Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun çatısında hasar meydana geldi, birçok binanın duvarlarında çatlaklar oluştu. İlk sarsıntının ardından 22 artçı yaşandı.
Uzmanlar uyardı
İTÜ Deprem Bilgilendirme Grubu ise açıklama yaparak dikkatleri, Doğu Anadolu Fayı'na çekti. Prof. Naci Görür, Prof. Celal Şengör, Prof. Okan Tüysüz ve Prof. Haluk Eyidoğan'ın açıklamasında, Elazığ depreminin bu fay üzerinde oluştuğu belirtilerek, "Doğu Anadolu Fayı üzerinde yıkıcı deprem üretmek için yeterli enerji birikimi ve sismik boşluklar mevcuttur" denildi. Kandilli Rasathanesi de bölgedeki deprem etkinliğinin bir süre daha devam edeceğini vurguladı. (Radikal, dha)