Doğu Anadolu kar hapsinde

Yoğun kar yağışı nedeniyle 2 bine yakın köy yolu ulaşıma kapanırken, Ankara-Van, İstanbul-Van uçak ve otobüs seferleri iptal edildi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, yoğun kar yağışı nedeniyle 2 bin dolayında köy yolu ulaşıma kapanırken, Ankara-Van, İstanbul-Van uçak ve otobüs seferleri iptal edildi.
Sabah başlayan kar yağışı nedeniyle Van, Bitlis ve Hakkari illerinde 500 dolayında yerleşim birimiyle irtibat kesildi. Yaklaşık 6 saatten bu yana aralıksız süren kar yağışı sonucu şehir merkezlerinde kar kalınlığı 30, yüksek kesimlerde ise yer yer bir metreye ulaştı. Kar yağışıyla birlikte zaman zaman devam eden tipi nedeniyle şehiriçi ulaşım da güçlükle sağlanıyor.
Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Yetkilileri, Çatak-Bahçesaray, Yüksekova-Şemdinli, Çaldıran-Doğubeyazıt, Muradiye-Çaldıran, Yüksekova-Dağlıca yollarının kapandığını bildirdi. Yetkililer, Bitlis-Tatvan ve Tatvan-Van karayolunda ulaşımın tek şeritten ve kontrollü olarak yapıldığını belirterek, "Güzeldere, Rehva, Kurubaş ve Haruna geçitlerindeki kar yağışı ve sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 5 metreye kadar düşüyor. Bu nedenle yola çıkacak sürücülerin mutlaka yanlarında zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmaları gerekir" dedi.
Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü Yetkilileri ise Van, Bitlis, Hakkari ve ilçelerine bağlı yaklaşık 500 yerleşim birimiyle irtibatın kesildiğini bildirdi. Yetkililer, kar yağışı ve tipi nedeniyle yol açma çalışmalarına başlanamadığını ifade ederek, "Yağışlar devam ederse tüm köy yolları ulaşıma kapanacak. Karla mücadele ekiplerimiz şantiyelerde hazır bekletiliyor. Tipinin durmasıyla çalışma başlatılacak" diye konuştu.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL

THY yetkilileri, Van Ferit Melen Havaalanı'ndaki kar yağışı ve sis yüzünden Ankara-Van ve İstanbul-Van uçak seferlerinin iptal edildiğini, havaalanı zeminin ise karla kaplı olduğunu bildirdi. Öte yandan, şehirlerarası otobüs firmaları da, kar yağışı, tipi ve don nedeniyle bugün seferlere çıkmadı. Yağışların durması halinde uçak ve otobüs seferleri yarın başlayacak.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Yetkilileri ise Van ve çevresinde öğlen saatlerinde kadar yağışın devam edeceğini, önümüzdeki günlerde yağış beklenmediğini bildirdi. Bitlis şehir merkezinde trafiğe çıkacak araçlara zincir takma zorunluluğu getirilerek, zincir takmayan sürücülere 104 milyon lira para cezası uygulaması başlatıldı.

KAR KALINLIĞI 40 SANTİMETRE

Bölgedeki illerden Erzurum'da kar kalınlığı 25, Ağrı'da 40, Muş ve Bingöl'de 30, Kars'ta 10, Iğdır'da 6, Ardahan'da da 5 santimetreye ulaştı. Kar kalınlığı, yüksek kesimlerde ise 50 santimetreyi aştı. Bu illerde ise kar yüzünden bin 500 dolayında köy yolu ulaşıma kapandı.
Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Erzurum, Kars, Ağrı, Muş ve Bingöl'de köy yolarının ulaşıma açılması için karla mücadele ekiplerinin çalışmalarına başladığını bildirdiler.

KARAYOLLARINDA DURUM

Kar yağışı ve tipi dolayısıyla bazı karayollarının kapandığı bildirildi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İkizdere-İspir yolunun Ovit dağı mevkii, Çaykara-Bayburt yolunun Soğanlı Dağı mevkii, Çaldıran-Doğubeyazıt ayrımı, Eruh-Şırnak, Ağrı-Cumaçay, Tutak-Elmalıdere yolları kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.
İzmit-Yalova yolunun 15-16. kilometreleri arasındaki Yenkiköy Köprülü Kavşağı yapım çalışmaları ve Ankara-Aksaray-Adana yolunun Aksaray geçişindeki Aksaray Sanayi Kavşağı üstgeçit köprü inşaatı dolayısıyla da ulaşım servis yollarından sağlanıyor.

6 KAÇAK DONARAK ÖLDÜ

Türkiye'ye kaçak yollardan girmeye çalışan dört Afgan ve iki İranlı, donarak öldü. İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Rıza Dalai Milan ve Ziyad Dalai Milan adlı İranlılarla kimlikleri henüz saptanamayan dört Afganistanlı kaçak, önceki gün dağlık bölgede tipiye yakalandı.