Doğu Anadolu'da kar yolları kesti

Kar yağışı nedeniyle Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan, Muş, Iğdır, Bingöl ile Tunceli'nin çevre illerle ulaşımını sağlayan karayolları ulaşıma kapandı.

Yurdun büyük bölümümü etkileyen kar yağışı özellikle ulaşımda aksamalara neden oluyor. Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün başlayan ve halen etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan, Muş, Iğdır, Bingöl ile Tunceli'nin çevre illerle ulaşımını sağlayan karayolları ulaşıma kapandı. Erzurum-Erzincan Karayolu'nda ise ulaşım, tek şeritten kontrollü olarak sağlanıyor.
Köy Hizmetleri 10. Bölge Müdürlüğü Erzurum, Muş, Ardahan, Kars, Tunceli ve Ağrı'daki köylerin tamamının ulaşıma kapandığını, karla mücadele çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü kaydetti.

SOLHAN'DA 2 EV ÇÖKTÜ

Bingöl'ün Solhan İlçesi'nde 1 metre 15 santimetreyi bulan kar nedeniyle 2 ahşap ev kısmen çöktü. Yetkililer, yıkılan evlerdeki yedi kişilik iki ailenin şans eseri kurtulduğunu, evlerin çökmesi nedeniyle eşyaların hasar gördüğünü kaydetti. Bu arada, Bingöl-Solhan Karayolu'nun 12. kilometresindeki Masala Köprüsü yakınlarında çığ düştüğü, yolun açılması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

ELEKTRİK VERİLEMİYOR

Kar yağışı nedeniyle enerji hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle geç saatlerden beri elektrik verilemeyen Ardahan ve Muş'ta onarım çalışması başlatıldı.
Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü'nde alınan bilgiye göre, süren yoğun kar yağışı nedeniyle Ergani-Dicle, Ergani-Çermik, Çermik-Çüngüş, Eruh- Şırnak, Gercüş-Midyat karayolları ile Diyarbakır-Bingöl Karayolu ulaşıma kapandı. Diyarbakır-Elazığ, Diyarbakır-Şanlıurfa ve Diyarbakır- Mardin karayollarında da ulaşım güçlükle yapılıyor. Diyarbakır il merkezinde kar kalınlığı 30 santimetreyi aşarken, yüksek kesimlerde 1 metreyi geçti.
Diyarbakır'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle Türk Hava Yolları'nın 07.00'de yapılması gereken İstanbul-Diyarbakır seferi ile 09.40'ta yapılması gereken Diyarbakır-İstanbul seferinin iptal edildiği bildirildi. Diyarbakır il merkezinde belediye ekipleri ana caddeleri ulaşıma açarken, buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarına da başladı.

ORTA KARADENİZ

Ordu'da etkili olan kar yağışı sonucu il genelindeki 485 köyün tamamının yolu ulaşıma kapandı. Samsun'da 1, Sinop'ta ise 8 köy yolunun ulaşıma kapandığı, yol açma çalışmalarının ise sürdürüldüğü bildirildi.