Doğu Anadolu'da mini 'tsunami'

Sağanak bastırdı, altısı çocuk 10 kişi öldü. Sel en büyük darbeyi, sekiz kurban veren Ağrı'ya vurdu. Ölenlerden üçü, bir anne ve iki küçük oğlu. Van'daki iki kurban da, ana-oğuldu. Anneler, kurtarmaya çalıştıkları çocuklarıyla can verdi.

AĞRI/VAN - Sağanak bastırdı, altısı çocuk 10 kişi öldü. Sel en büyük darbeyi, sekiz kurban veren Ağrı'ya vurdu. Ölenlerden üçü, bir anne ve iki küçük oğlu. Van'daki iki kurban da, ana-oğuldu. Anneler, kurtarmaya çalıştıkları çocuklarıyla can verdi. Yüzlerce hayvan da telef oldu.
Ağrı'nın Hamur ilçesindeki facianın adımı, önceki gün saat 16.00'da başlayan sağanakla atıldı. 40 dakika aralıksız süren sağanak, kısa sürede sele dönüştü. Kandil Dağı'ndan, eriyen kar sularıyla birleşip inen sel, Uğurtaş, Karlıca, Demirkapı, Kaçmaz ve Seyithanbey köylerini bastı.
İki anne, üç çocuğuyla öldü
Karlıca'dan 54 yaşındaki Haydar Eroğlu, 28 yaşındaki Filiz Alp ile yedi yaşındaki oğlu Ahmet Alp ve üç yaşındaki oğlu Mahsun Alp, Uğurtaş'tan 12 yaşındaki Esma Akbaş, Demirkapı'dan 80 yaşındaki Cimşit Kanpolat, 12 yaşındaki Mehmet Avcı ve nerede sele kapıldığı henüz belirlenemeyen 1.5 yaşındaki Erdoğan Akbaş'ın cesetleri, bu dört köye 7 kilometre uzaklıktaki Seyithanbey'de, dere yatağında bulundu.
Üç çocuk annesi Filiz Alp, bahçede ele kapılan oğlu Ahmet'i kurtarmak isterken, kucağındaki Mahsun'la birlikte azgın sulara dalmıştı. Baba Metin Alp, acı haberi, çalıştığı İstanbul'da öğrendi. Aynı köyden, 11 çocuk babası Haydar Eroğlu'nun ise selden kurtulmak için sıkıca tutunduğu ağaç dalı kırılmıştı. Köylüler, sel sularının yaklaşık iki metreye ulaştığını, akıntının minibüs ve römorkları bile sürüklediğini söyledi.
'Öğretmenler çığlık atıyordu'
Seyithanbey Köyü'nde ilköğretim okulu müstahdemi Zeynel Abidin Kandemir de, lojmanlarda mahsur kalan öğretmen Nihan Özen ile Deniz Altındağ'ı pencereden alarak köy dışına çıkardığını anlattı:
"Sel suları, okyanus dalgası gibi köye çöktü. Her şey bir anda oldu. Sulardan korunmak için okulun bahçe duvarının arkasına geçmiştim. Öğretmenlerin çığlığını duydum. Onları pencereden çıkardım."
Çok sayıda ev ve ahırın kullanılamaz hale geldiği köylerde yüzlerce büyük ve küçükbaş hayvan da telef oldu. Selin taşırdığı Şeytan Deresi, bölgedeki binlerce metrekarelik tarım alanını su altında bıraktı.
Van'da da önceki gün öğlen başlayan sağanak, Erciş ilçesine bağlı Keklikova, Aşağı Kozluca, Ulupamir, Aşağı Göze, Köycük köylerinde etkili oldu. 1100 nüfuslu Köycük'te toprak kayması sonucu bir ev çöktü. Yılmaz Yakı, evde sulara kapılan beş yaşındaki kızını kurtarırken, eşi Emetullah ve iki yaşındaki oğlu Mehmet Yakı sürüklenerek uzaklaştı. Mehmet Yakı'nın cesedi önceki gece altı kilometre uzaklıkta bulundu. Annenin cesedine de dün ulaşıldı.
Sağanağın nedeni sıcaklık farkı
Yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar önümüzdeki günlerde de kuzey, iç ve doğu kesimleri etkilemeye devam edecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, Türkiye, alçak basınç sistemiyle mevsim şartlarına göre nispeten sıcak hava ve atmosferin üst kısmındaki serin havanın etkisi altında. Bu nedenle, yüzey sıcaklığının gündüz güneşlenme sonucu artmasıyla dikey sıcaklık farkına bağlı olarak nem açısından uygun olan alanlarda yerel şiddetli gök gürültülü sağanak yağışlar oluşuyor. Bu yağışlar, özellikle toprağın doymuş olduğu ve batıya nazaran yağışlı bir dönem geçiren Doğu Anadolu'da taşkın seviyesinde akan akarsu ve derelerde sel ve taşkın riskini artırıyor. (dha, Radikal)