'Doğu' bebek devlete emanet

Annesi, beş akrabasıyla birlikte öldürülen, babası hapse giren Doğu bebek devlet korumasına alındı. Torunlarını, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlilerine teslim etmek istemeyen İsmail ve Emine Köksal çifti, güçlükle ikna edildi.


Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Çayır köyündeki olayda 22 yaşındaki Şafak Köksal, geçimsizlik nedeniyle beş aylık çocuğuyla birlikte baba evine dönen eşi Ayşe Köksal ile kayınpederi, kayınvalidesi, iki baldızı ve bir kayınbiraderini öldürmüştü. Katliamın ardından oğlunu alıp annesi Emine Köksal’a teslim eden Şafak Köksal, tutuklanmıştı.
Zonguldak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden bir uzman ekibin incelemesinde bebeğin koruma altına alınmasına karar verildi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görevli iki memur, Doğu bebeği almak için dün jandarma nezaretinde köye gitti.
İsmail ve Emine Köksal çifti, bebeğin önce dayısı Ali Köroğlu’na verileceğini düşünerek, torunlarını teslim etmek istemedi. Yaklaşık yarım saat süren çabanın ardından Köksal çifti ikna edilirken, bir asker, bebeği kucağına alarak evden çıkardı. Daha sonra İsmail Köksal, askerden aldığı torununu, “Babanı dün son görüşüm oldu. Seni de son görüşüm” diyerek görevlilere tekrar teslim etti. (dha)