Doğu buz gibi

Soğuk ve kar Doğu, Güneydoğu ile Doğu Karadeniz'de yolları kapadı. Bingöl'de bir kişi donarak öldü. Kar kalınlıkları pek çok kentte 1.5 metreye kadar ulaştı.

BİNGÖL/ANKARA - Soğuk ve kar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz' de hayatı tamamen felç etti. Çok sayıda karayolunun ulaşıma kapandığı bu bölgelerde 4 bin 500 köyle de ulaşım sağlanamıyor. Doğu'da karın yerini dondurucu soğuk aldı.
Erzurum -31
Kar ve tipinin hayatı durma noktasına taşıdığı Doğu Anadolu'da, bu kez şiddetli soğuk kendini gösterdi. Kar yağışının ardından soğuk havanın etkisi altına giren Erzurum'da önceki gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında 31 derece oldu. Sıcaklıklar Ardahan'da eksi 21, Muş'ta eksi 20, Ağrı'da eksi 19, Kars'ta eksi 17, Bayburt'ta eksi 16, Erzincan'da eksi 15 derece olarak ölçüldü. Kar kalınlıkları ise pek çok kentte 1.5 metreye yaklaştı. Erzurum'da okullara 1 Mart'a kadar ara verildi.
Doğuda kırsal alandaki yerleşim birimlerinin büyük bölümüne elektrik verilemezken, Erzurum, Muş ve Ağrı'da mezarlıkların da kar altında bulunması nedeniyle defin işlemleri yapılamadı. Bu yüzden cenazeler hastane ve sağlık ocaklarının morglarına kondu.
Son karın maliyeti 7.5 trilyon
Karayolları ekipleri, şehirlerarası ulaşım bağlantısını sağlamak için gece-gündüz çalışıyor. Yetkililer, şu ana kadar köy yollarında yapılan karla mücadele çalışmasına 34 trilyon lira para harcandığını, son yağan karın maliyetinin ise 7.5 trilyon lira olduğunu söyledi.
Cep telefonu kurtardı
Bingöl'de, Şimşirpınar Köyü'nden yola çıkan üç kardeşten haber alınamayınca, köylüler arama başlattı. Kalfin mezrası yakınlarında Yusuf Üzkoç'un cesedi bulundu, diğer iki kardeş Salih ve Zeki Üzkoç'un aranmasına devam edildi. Aramalardan sonuç alınamadı ancak iki kardeş cep telefonu sayesinde kurtuldu. Salih ve Zeki Üzkaç, cep telefonuyla yardım istedikleri köylülerce kurtarıldı.
(dha, aa)