Doğu mesaj bekliyor

Başbakan Erdoğan'ın, PKK'yı silah bırakmaya çağıran aydınlara randevu vermesi, Diyarbakır'da umut yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir: "Barış politikaları üretilmeli." Ticaret Odası Başkanı Arzu: "Barış ve demokrasi için mesaj verilmeli."
Diyarbakır Barosu Başkanı Tanrıkulu: "Başbakan'ın aydınları dinlemesi çok anlamlı. Halk çözüm bekliyor. Buradan tüm topluma net ve açık mesajlar verilmeli." Tabip Odası Başkanı Diken: "Halk eskiye dönmek istemiyor. Kalıcı barış mesajı gerekli."
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır gezisi öncesinde, bildiri yayımlayarak PKK'ya silahlı eylemlere son verme çağrısı yapan aydınlardan oluşan bir heyete randevu vermesi, Diyarbakır'dan destek buldu. Belediye başkanları ve sivil toplum örgüt temsilcileri, Başbakan'ın aydınlarla diyaloğa girmesinin çözüm için anlamlı olduğunu belirtti, Erdoğan'dan bu buluşmanın ardından çıkacağı Diyarbakır gezisinde de bölgede barış ortamının kalıcılaştırılması için mesajlar vermesini istedi. Erdoğan'ın 12 Ağustos'ta planladığı ziyaret ve yarın aydınlara verdiği randevu konusundaki görüşler şöyle:
Osman Baydemir (Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı): Başbakan Erdoğan'ın aydınlarla görüşmesi doğal ve çok önemli. Aydınların iç barışın sağlanması için çabaları takdirle karşılanmalı. Diyalogla sorunların çözümü kolaylaşacak.
Barış politikaları üretilmeli. Başbakan'ın Diyarbakır'a gelişi de gecikmiş de olsa anlamlı. İnsanlar, siyasal, ekonomik, kültürel, hukuksal, her konuda Başbakan'dan açılım yapmasını bekliyor. Bölgedeki barışın kalıcılaştırılmasını, bu konuda somut adımlar atılmasını bekliyoruz.
Kutbettin Arzu (Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı): Başbakan'ın ülkenin aydınlarını kabul etmesi olumlu. Sorunların çözümü diyalogdan geçiyor. Başbakan, bölgede barış ve demokrasinin kalıcılaştırılması için mesajlar vermeli.
Sezgin Tanrıkulu (Diyarbakır Barosu Başkanı): Başbakan'ın, ülkenin sorunları hakında inisiyatif taşıyan sivil toplum örgütlerini ve aydınları dinlemesi anlamlı. Diyarbakır'a gelişi de ayrıca önemli, çünkü yabancı heyetlerin sürekli kente gelmesinden rahatsızlık duyduğunu söylüyordu. Gezisi, Kürt sorununa kalıcı çözüm sağlanması için çok önemli. Buradan bütün topluma net ve açık mesajlar vermeli.
Fırat Anlı (DEHAP'lı Yenişehir Belediye Başkanı): Başbakan Erdoğan'ın aydınlarla diyaloğa girmesini çok önemsiyor, bunu sürdürmesi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ve seçilmiş kişilerle de yapmasını bekliyoruz. Bölge halkı eski günlere dönmek istemiyor. Bunun için Diyarbakır'da, kalıcı barışın tesisi için adım atma yönünde net mesajlar vermeli.
İlhan Diken (Diyarbakır Tabip Odası Başkanı): Aydınlarla diyalog önemli. Eski günlere dönmek istemeyen bölge halkı, Başbakan'dan, operasyonların derhal durdurulması ve kalıcı barış ortamının sağlanması yönünde mesaj beklentisinde.
Sedat Yurttaş (Eski DEP milletvekili): AKP'nin Kürt sorununa bakışı yanlış. Umarım aydınların görüşmesi bu yanlışı ortaya çıkarır. Aydınlarla görüşme, arayış gibi geliyor. Sorunların çözümünde samimi olunmalı. Soruna, tanınarak çözüm bulunur. Sorunların çözümü yasalarda değil, uygulamadadır. Kürt sorunu operasyon ve şiddetle çözümsüzlüğe götürülüyor.
Abdurrahman Kurt (AKP Diyarbakır İl Başkanı): Aydınlara randevu vermesi, diyalog kurması çok önemli. Ulusa Sesleniş konuşmasında, bölgedeki sorunun sadece operasyonla çözülemeyeceğini açıkladı. Olayın sosyo-ekonomik boyutu üzerinde çok duruyor. Aydınlarla görüşmesinde de olayın sebep-sonuç ilişkisine verdiği önem ortaya çıkıyor. Diyarbakır'da halka önemli mesajlar verecektir.


    http://www.radikal.com.tr/7542307542300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.