Doğu Perinçek AİHM'deki dava için Strazburg'a gitti

Doğu Perinçek AİHM'deki dava için Strazburg'a gitti
Doğu Perinçek AİHM'deki dava için Strazburg'a gitti
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Avrupa'nın büyük özgürlük geleneğine, Fransız özgürlüklerine dayanıyoruz. Onun için çok güzel haberlerle döneceğiz" diyerek Strazburg'a gitti.

İSTANBULİşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, beraberindeki yaklaşık 200 partiliyle birlikte AİHM'de yarın görülecek davası için Strazburg'a gitti.

‘GÜVENİYORUZ ÇÜNKÜ HAKLIYIZ’
Dava Fransa'nın Strazburg kentinde AİHM büyük dairesinde yarın görülecek. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve beraberindeki grup, sabah saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminaline geldi. Burada bir basın açıklaması yapan Perinçek, "Ön yargıların taşlaştığı durumlarda adil karar vermek zordur. Ama AİHM'in ikinci dairesi çok cesur bir karar verdi biliyorsunuz 17 Aralık 2013'te. Şimdi büyük daireden aynı kararı bekliyoruz. Bunun için Strazburg'a gidiyoruz. Güveniyoruz çünkü haklıyız. Gerçekler de hukuk da bizim yanımızda. Avrupa 'nın büyük özgürlük geleneğine, Fransız özgürlüklerine dayanıyoruz. Onun için çok güzel haberlerle döneceğiz. Milletimizi sevgi ve saygı ile selamlıyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ADINA KOTARILMIŞ BİR DAVADIR’
Görülecek davaya katılan heyette yer alan DSP Genel Başkanı Masum Türker de bir açıklamada bulundu. Türker davanın Türkiye'nin geleceği ile ilgili bir dava olduğunu belirterek, "Hepimiz biliyoruz ki bu dava Ermeni soykırımı davası değil. Ayrımcılığa uğramış ve arkadan vurulmuş bir dava var ortada. İki taraf da bu konuda büyük zayiat vermiştir ama en büyük zayiatı Osmanlı İmparatorluğu vermiştir. Ama ne yazık ki öteden beri 3 ayrı noktada din ekseninde Ermenileri kışkırtarak ülkenin geleceğini ipotek altına alınmaya uğraşılıyor. Bu konuda Sayın Perinçek'in davası Türkiye adına kotarılmış bir davadır ve aslında bu seyahate Başbakanın ve hatta dışişleri bakanın da eşlik etmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yapılan açıklamaların ardından Perinçek ve beraberindeki yaklaşık 200 kişi, Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar terminaline girdi. Perinçek ve beraberindekiler özel bir havayolu şirketine ait uçakla Fransa'nın Strazburg kentine hareket etti.

3 AY HAPSE MAHKUM OLMUŞTU
Perinçek, İsviçre’de 10 yıl önce çıkarılan "Ermeni soykırımının inkârını yasaklayan" yasanın yürürlüğe girmesinden sonra bu ülkeye giderek çeşitli konferanslar vermiş ve Ermeni iddialarını reddeden konuşmaları nedeniyle İsviçre mahkemeleri tarafından 2007 yılında 3 ay hapse mahkûm etmişti. Doğu Perinçek, bu ceza üzerine AİHM'e başvurmuş, AİHM de 2013'te aldığı kararla İsviçre’nin insan hakkı ihlali yaptığına hükmetmişti. Bu karara karşı İsviçre'nin yaptığı temyiz başvurusunu kabul eden Yüksek Mahkeme, davanın Büyük Daire tarafından değerlendirilmesini kararlaştırmıştı.

(Cengiz ÇOBAN / DHA)