Doğu, Sezer'i kucakladı

Cumhurbaşkanı, Güneydoğu'da halktan yoğun ilgi gördü. Sınırda vatandaşlarla askerin sunduğu müzikali izleyen Sezer, "Umudunuzu görmek mutluluğumuzu artırdı. Güzel günler yakın" dedi.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

VAN/HAKKÂRİ - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve kuvvet komutanlarıyla, Van ve Hakkâri'deki sınır karakollarında tekmil aldı. Yöre halkının askerlerle birlikte sunduğu müzikali izleyen Sezer,
"Yüzlerinizdeki umudu görmek mutluluğumuzu bir kat daha artırdı. Türkiye daha güzel günlere mutlaka ulaşacak" dedi.
Cumhurbaşkanı Sezer, Van ve Hakkâri'deki sınır karakolları ile askeri birlikleri denetledi.
Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun yanı sıra kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nın da eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Sezer, ilk olarak Irak sınırındaki Yeşilova Sınır Karakolu'na gitti ve burada brifing aldı. Sezer'e karakolun tam karşısındaki dağlarda Mesut Barzani'nin partisi KDP hâkimiyetindeki köyler bulunduğu anlatıldı.
Duygulandıran gösteri
Burada Sezer'i ve komutanları en fazla duygulandıran, askerlerin yöre halkıyla birlikte sunduğu folklor ve müzikal gösteriler oldu. 'İmece' adı verilen müzikalde, Hakkâri Dağ Komando Tugayı askerleriyle el ele gösteri sergileyen yöre halkı coşkulu bir şekilde, "Haydi omuz omuza, Kemal Paşa'nın huzurunda kenetlenelim" diye seslendi.
Daha sonra vatandaşlar askerlerle birlikte 10. Yıl Marşı'nı okudu. Sezer ve komutanlar 2. Dağ Komando Tugayı'nda askerlerle aynı karavanadan yemek yedi.
Köylülere seslenen Sezer, Türk askerinin yurdun her karış toprağını büyük bir azim ve kararlılıkla beklediğine kıvançla tanık olduğunu söyledi. Sayısız acı ve sıkıntılara katlanan yöre halkının yüzünde umudu görmenin mutluluğunu bir kat daha artırdığını vurgulayan Sezer, "Bugün sizlerin ortaya koyduğu güzel görüntü, ülkemizin her köşesinde görmeyi istediğimiz sevindirici bir tablo" dedi.
Özel sektöre çağrı
Türkiye'nin evrensel bir insanlık suçu olan terörü ortadan kaldırma uğraşının, her şeyden önce bir insanlık ve demokrasi savaşımı olduğunu dile getiren Sezer, PKK'nın dağılma noktasına geldiğini anımsattı. MGK'nın Doğu ve Güneydoğu eylem planına da işaret eden Sezer, bölgenin gelişmesi için özel sektörün de konuya duyarlı yaklaşmasını istedi ve şöyle devam etti:
Vatandaştan sıcak ilgi
"Önünde aydınlık bir gelecek bulunan Türkiye, birlik, dirlik ve dayanışmaya bugün her zamankinden çok gereksinim duymaktadır. Tarihin ve coğrafyanın önüne çıkardığı fırsatları en iyi biçimde değerlendirmek için çaba gösteren Türkiye, daha güzel günlere mutlaka ulaşacaktır."
Sezer'e Van ve Hakkâri'de vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Öğrencilerin yanı sıra esnaf ve işçiler de işyerlerinin önüne çıkarak geçtiği tüm caddelerde Sezer'in konvoyunu alkışladı. Sezer'i gezisi sırasında bordo bereli Özel Kuvvetler Komutanlığı askerleri korudu.
'Casa'sız yolculuk
Sezer ve Kıvrıkoğlu, Van'a GAP uçağıyla geldi. Diğer komutanlar kendi uçaklarıyla gelirken, bu tür ziyaretlerde her zaman Casa'yla yolculuk eden basın mensupları için C-160 tipi uçak tahsis edildi. Sezer ve beraberindekileri Van'dan Hakkâri'ye sekiz ayrı Sikorsky helikopter taşıdı.