Doğu yerine emeklilik

Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, batı illlerinde 20 yıldan fazla görev yapan 340 üst düzey bürokratı rotasyonla doğuya gönderince bunlardan 270'i 'derhal' emekliliklerini istedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, batı illlerinde 20 yıldan fazla görev yapan 340 üst düzey bürokratı rotasyonla doğuya gönderince bunlardan 270'i 'derhal' emekliliklerini istedi.
Köyişleri'nden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit'in 'doğu ve güneydoğu'da görev yapan üst düzey bürokrat kalmadığı' uyarısı üzerine harekete geçti. Önce batı illerindeki 20 yıldan fazla kalan bürokratlar belirlendi.
Meydan okudular
Bu bürokratların Antalya, Ankara, İstanbul, Bursa, Adana gibi illerde yoğunlaştığını saptayan Yılmaz, bu kişileri rotasyona tabi tutarak doğu ve güneydoğudaki boş kadrolara atamalarını yaptı. Bu uygulamaya bürokratlar tepki gösterdi. Yılmaz'a kendisinden önce üç bakanın bu uygulamayı yapmak için girişimde bulunduğunu anımsatan bürokratlar, "Sizden önceki üç bakan da bunu yapmak istedi, ama başaramadı siz de başaramayacaksınız" dedi.
Bürokratların tehdit içeren sözlerine aldırmayan Yılmaz, çoğunluğu sağ partilere yakınlığı ve 'milliyetçi' olarak bilenen bürokratların tayinlerini çıkardı.
Yılmaz, tayinler yapılırken parti ayırımı yapmadığını, tayin edilenlerin içinde DSP, MHP, ANAP, DYP ve diğer partilere yakınlığı
ile bilenen kişiler olduğu ancak bunların çoğunluğunun 'milliyetçi' görüşe mensup olduğunu belirterek, "Milliyetçi geçinen bu memurlar yıllarca Antalya gibi Bursa gibi illerde görev yaptılar. Doğu'da görev yapmaları istenince emekliliklerini istediler" dedi.
Tayinleri çıkan bürokratların bu kez araya partili yakınlarını ve milletvekillerini koyduklarını anlatan Yılmaz, adını vermediği bir DSP ilçe başkanının tayini çıkan bir bürokrat için devreye girdiği-ni ve tayin edilen kişinin halasının oğlu olduğunu ve eski yerinde kalmasını rica ettiğini söyledi. Ancak Yılmaz başlattığı uygulamadan taviz vermeyeceğini söyledi.