Doğubayazıt KCK davasında sanıklara 31 yıl hapis

Doğubayazıt KCK davasında sanıklara 31 yıl hapis
Doğubayazıt KCK davasında sanıklara 31 yıl hapis
Doğubayazıt'ta KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ikisi kadın 3 tutuklu sanığa toplam 31 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

ERZURUM - Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında, sanıkların Kürtçe savunma yapmalarının ardından, sanık avukatları da yazılı savunmalarını mahkemeye sunmak istediklerini ve müvekkillerinin suçsuz olduklarını belirtip beraatlarını talep etti.

Mahkeme Başkanı Ahmet Korkmaz, "silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan, Sudan Güven'e 9, Reyhan Çomak'a 10 yıl 6 ay, Yaşar Karakuş'a da 12 yıl hapis cezası verildiğini açıkladı.

DAVETİYEDEKİ İFADELER DELİL KABUL EDİLDİ
Mahkeme tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, BDP Kadın Meclisi tarafından 6 Mayıs 2011 günü, Doğubayazıt'ta dağıtıldığı belirtilen Anneler Günü davetiyesinde yer alan, "Yaşamak güzeldir anne, yaşamak senin için. Yaşamak güzeldir anne, yaşamak yarınlar için. Ölmek yaşamaktır yine, halkının yüreğinde. Ölmek güzeldir anne, ölmek özgürlük için. Uğurlar, Enesler öldürüldükçe, çocuklar terörist ilan edilip cezaevine konuldukça bizim için 'Anneler Günü' acıların daha fazla hatırlandığı bir gün olarak kalacaktır" ifadelerinin delil kabul edildiği belirtildi.

Ayrıca kararda, gizli tanık 'Ağrı Dağı'nın, Murat Karayılan'ın 2011 genel seçimlerinde kullanılmak üzere 120 bin dolar gönderdiğini öne sürdüğü belirtildi.

Söz konusu paraların 3 sanığa teslim edildiğini belirten gizli tanık, paraların büyük kısmının sanıklarca kişisel amaçlı kullanıldığını, bu durumun tespit edilmesi üzerine sanıkların örgüt tarafından sorgulandığını iddia etti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112584111258413

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o anneler - jooma

  ölen evlatlarının mezarlarına gittiğinde de mi tutuklayacaksınız. adaletiniz batsın. ırkçılıktan gözünüz kör olmuş.

  Baris ? - huseyinyilmaz1973

  Baris boyle gelecekse hic gelmesin. Halklari teslim almanin adi ne zaman baris oldu?

  hakim ve savci - Secret Garden

  bu sozler cok zorlarina gitmis sanirim.sucladiklari seye bak "Yaşamak güzeldir anne, yaşamak senin için. Yaşamak güzeldir anne, yaşamak yarınlar için. Ölmek yaşamaktır yine, halkının yüreğinde. Ölmek güzeldir anne, ölmek özgürlük için. Uğurlar, Enesler öldürüldükçe, çocuklar terörist ilan edilip cezaevine konuldukça bizim için 'Anneler Günü' acıların daha fazla hatırlandığı bir gün olarak kalacaktır"...boyle eften puften suclamalarla kürtlerin ancak ve ancak nefretini alirsiniz...kemal kilicdaroglu nerdesin? ergenekoncularin kogusundan cikmayan sozde sosyal demokrat chp ciler nerdesiniz? bu zulme ortakmisiniz? neden gikiniz cikmiyor.kürtlee yapilinca tayyib ile kolkolasiniz.gercek yuzunuz cikmis ortaya artik ey demokrasinin d sini bilmeyen chp!