Doğubayazıt'ta 4,6 büyüklüğünde deprem

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde saat 10.14'te meydana gelen depremde can kaybı olmazken, pencere ve balkonlardan atlayan altı kişi yaralandı.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde orta şiddette bir deprem meydana geldi. Depremde can kaybı olmazken, paniğe kapılarak pencere ve balkonlardan atlayan altı kişi yaralandı.
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, merkez üssü Doğu Beyazıt'ın 18 kilometre kuzeydoğusunda, saat 10.14'te, 4.6 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

İKİ DEPREM DAHA

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde meydana gelen orta şiddetteki depremin ardından, hafif şiddette iki deprem daha oldu. Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre, merkez üssü Doğubeyazıt'ın kuzeydoğusunda saat 10.16'da 4.3, saat 10.36'da da 4.0 büyüklüğünde iki ayrı deprem gerçekleşti.

KIZILAY ÇADIR GÖNDERDİ

Kızılay, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bugün meydana gelen depremin ardından bölgeye 500 çadır, 500 battaniye ve 1 seyyar mutfak gönderdi. Kızılay Genel Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erzurum Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nden 16 kişilik bir ekibin bölgeye gönderildiği kaydedildi.
Deprem bölgesine 500 çadır, 500 battaniye, 1 seyyar mutfak, 500 kişilik mutfak seti ve 400 kumanya gönderildiği ifade edilen açıklamada, Muş, Van, Doğubeyazıt, Diyadin ve Hamur'daki Kızılay şubelerinin de yardım amacıyla harekete geçirildiği bildirildi.
Açıklamada, Kızılay ekiplerinin, Doğubeyazıt Kaymakamlığı'nca kurulan kriz masası ile koordineli çalıştığı, depremden etkilenen yerleşim alanlarında incelemelerin sürdüğü kaydedildi.

"CAN KAYBI BİLDİRİLMEDİ"

Ağrı Valisi Hüseyin Yavuzdemir, 4.6 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre can kaybının olmadığını ifade etti. Arama ve kurtarma ekiplerinin depremin hissedildiği köylerde incelemelerde bulunmaya başladığını belirten Yavuzdemir, "Vatandaşlarımızın çadır talebi olabilir. Elimizdeki çadırlar taleplerini karşılamak için yeterli" dedi.

'ÇADIRLAR CAN KAYBINI ÖNLEDİ'

Doğubayazıt Kaymakamı Nurullah Çakır ise ilk belirlemelere göre, Kutlubulak, Karabulak, Sağlıksuyu ve Bardaklı köylerinde bazı evlerin yıkıldığı yönünde bilgi aldıklarını söyledi. İlçe merkezindeki bazı evlerde hafif hasar meydana geldiğini anlatan Çakır, "Deprem anında pencereden ve balkondan atlayan altı kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Evlerin yıkıldığı köylerde ilk belirlemelere göre herhangi bir can kaybı yok. Yaklaşık bir ay önce, ilçede meydana gelen deprem nedeniyle vatandaşlar çadırlarda kalıyorlardı. Çadırlar bu depremde can kaybının olmasını önledi" diye konuştu.
Doğubayazıt'ın Yığınçal Köyü'nde, 2 Temmuz'da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde 18 kişi ölmüştü.