Doğubeyazıt'ın derdi klor

Doğubeyazıt İlçesi Kaymakamı Rauf Ulusoy, raporlara göre, ishal vakalarının içme suyundan kaynaklandığının kesinleştiğini açıkladı.
Ulusoy, Sağlık Bakanlığı'nca gönderilen ekiplerin...

AĞRI - Doğubeyazıt İlçesi Kaymakamı Rauf Ulusoy, raporlara göre, ishal vakalarının içme suyundan kaynaklandığının kesinleştiğini açıkladı.
Ulusoy, Sağlık Bakanlığı'nca gönderilen ekiplerin 20 ishal hastasından aldığı kan örneklerinin incelendiğini, incelemenin ardından hazırlanan tıbbi raporlara göre hastalığın, klorlanmayan içme suyunda oluşan 'coliform' bakterisinden kaynaklandığının belirlendiğini söyledi. Klorlamada kullanılan cihazın arızalandığı dönemde, belediyenin içme suyunu tabletlerle klorladığını ancak bunun yeterli olmadığını kaydeden Ulusoy, "Coliform bakterisi haricinde bu hastalığa neden olan başka bir etken tespit edilmedi. Şu anda içme suyu klorlanıyor. İshal hastası sayısında azalma var" dedi.
2045 başvuru
Ulusoy, ishal vakalarının ardından, başında biraz ağrı olan vatandaşın bile ishal hastası olduğunu düşünerek hastaneye koştuğunu, bunun da hastanede aşırı yoğunluğa neden olduğunu söyledi. Hastaneye ishal şikâyetiyle başvuran hasta sayısının 2045'e yükseldiğini belirten Ulusoy, "Bugün (dün) ishal şikâyetiyle başvuran 50 kişiden yalnızca 10'unun ishal hastası olduğu anlaşıldı. Personel sıkıntımız yok ama binamız yetersiz olduğu için gerçek ishal hastalarına hizmet vermede zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Devlet Hastanesi'nde yatan ishal hastası sayısı 15. Bir çocuk da Erzurum'a sevk edildi" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7554417554410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.