Doğubeyazıtlıları ishal vurdu

Doğubeyazıt'ta iki kişinin ölümüne neden olan ishal, ilçeyi yatağa düşürdü. Ağustos başından bu yana 4 bin 700 kişiyi hastanelik eden salgının içme suyunun klorlanmamasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

AĞRI - Doğubeyazıt'ta iki kişinin ölümüne neden olan ishal, ilçeyi yatağa düşürdü. Ağustos başından bu yana 4 bin 700 kişiyi hastanelik eden salgının içme suyunun klorlanmamasından kaynaklandığı ortaya çıktı.
Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınanlardan Mehmet Emin Çekim 14 Ağustos, Emine Dinçer de 18 Ağustos'ta yaşamını yitirdi. Salgının artarak sürmesi üzerine hastanedeki doktor ve personelin izinleri iptal edilirken, Ağrı ve Erzurum'dan iki ayrı sağlık ekibi Doğubeyazıt'a giderek ishal vakalarına müdahale etti.
Akdağ: Durum kontrolde
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü'nün başkanlığındaki bir heyeti Erzurum'dan Doğubeyazıt'a gönderen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilçede durumun kontrol altında olduğunu söyledi. Gönderdikleri ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Akdağ, "Ekibimizin oradaki çalışmalarında ortaya çıkan ilk bulgulara göre, ishal vakası, belediyenin içme suyunu bir şekilde klorlamamasından kaynaklanmış. Belediye, klorlamayı aksatmış. İlçede suların klorlanmaya başlamasıyla vakalarda azalma görüldü" dedi.
10 ton su dağıtıldı
Vakalarla ilgili kendini bilgilendirmeyen yetkililer hakkında soruşturma başlatan Ağrı Valisi Yusuf Yavaşcan, dün Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. 1-20 Ağustos arasında ishal ve kusma şikâyetiyle 4 bin 700 kişinin hastaneye başvurduğunu belirten Yavaşcan, Doğubeyazıt'ta 53, Iğdır'da ise beş hastanın tedavi gördüğünü söyledi.
İki gün önce belediyenin içme suyu depolarındaki klorlama makinesinin arızalandığını belirten Yavaşcan, salgının depolardaki suların klorlanamamasından kaynaklandığını ifade etti. Yavaşcan, "İshal ve kusma, içme suyunun mikroplu olmasından kaynaklanıyor. İçme suyunu klorluyoruz. Ancak vatandaşlar suyu yine de kaynatmadan içmesin. Poliklinik sayısını dörde çıkardık. Halka 10 ton damacana su dağıtıldı. İshal tedavisinde kullanılacak 28 bin YTL'lik ilaç da hastaneye teslim edildi" diye konuştu.
Doğubeyazıt Belediye Başkanı DEHAP'lı Mukaddes Kubilay ise, test sonuçları belli olmadan hastalığın kaynağının içme suyuna bağlanmasını ön-yargılı olarak değerlendirdi. Su şebekesinin tabletlerle sürekli klorlandığını ileri süren Kubilay, "İlçemizde, son kullanma tarihleri geçmiş gıda maddeleri satılıyor. Bu konuda çok uyarı yaptık. Bu, toplumsal bir sorun. Yalnız belediyenin sorunu değil" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7552607552600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.