Doğu'da 1259 köy yolu kapalı

Doğu'da 1259 köy yolu kapalı
Doğu'da 1259 köy yolu kapalı
Karakışın etkisi altında olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde 1259 köy yolu ulaşıma kapandı. Bölgede en düşük hava sıcaklığı Ardahan'da sıfırın altında 16 derece ölçüldü.

RADİKAL - Türkiye 'yi etkisi altına alan kar ve soğuk Doğu'da hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Kar yağışının aralıklarla devam ettiği Erzurum'da 491 köy yolunun merkezle bağlantısı hala sağlanamadı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri kardan kapanan yolları açmak için aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Karın geçit vermediği bölgede Muş'ta 270, Erzincan'da 249, Ağrı'da 187, Kars'ta 54 ve Iğdır'da 8 olmak üzere toplam 1259 köyün merkez ve ilçelerle karayolu bağlantı kesildi. Kar yağışı beraberinde soğuk havayı da getirdi. Termometreler sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 16, Erzurum ve Kars'ta 13, Ağrı ile Erzincan'da 12, Muş'ta 8, Iğdır'da ise 4 deceyi gösterdi. 

Havanın aşırı soğuması nedeniyle birçok araç mazot dondurdu. Vatandaşlar donan araçlarını çalıştırmak için başka araçların aküsünden takviye yaparak çalıştırmaya çalıştı. Çalışmayan araçlar ise çekilerek sanayiye götürüldü. Yine soğuklar nedenyle bölgede çok sayıda ev ve işyerinin su sayaçları dondu. Belediye yetkilileri, halkı özellikle geceleri suyu damlar şekilde açık bırakmaları konusunda uyardı.

Öte yandan üç günden beri kapalı bulunan Erzincan- Sivas karoyulu Kızıldağ geçinde, Erzincan- Gümüşhane karayolunda ulaşım tek şeritten verilmeye başlandı. Karayolları yetkilileri, kardan temizleme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildirdi.
(DHA)