Doğu'da doktora 9 bin YTL maaş!

Sağlık Bakanı Akdağ: Doğudaki sağlıkçılar döner sermayeden pay alacak. Uzman maaşı 9 bin YTL'ye çıkabilir.

ANKARA - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sağlık personeli açığının giderilmesi için, sözleşmeli personele merkezi döner sermayeden de pay verilecek. Uzman hekim ücreti 8-9 bin YTL'ye kadar çıkabilecek.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yıllardan beri sağlık personeli açığı bulunan doğu bölgelerindeki sorunun çözümü için 'sözleşmeli personel' uygulamasına gidildiğini, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Akdağ, temininde güçlük çekilen yerlerde sağlık personeli açığını gidermek amacıyla 2003 yılında yasal düzenleme yapıldığını hatırlattı.
Yasanın yürürlüğe girdiği Temmuz 2003'ten beri 160'ı uzman, 1600'ü pratisyen doktor olmak üzere 13 bin sağlık personelinin sözleşmeli olarak ihtiyaç duyulan illerde istihdam edildiğini belirten Akdağ, sözleşmeli ebe ve hemşirelere 800-1200 YTL, pratisyen hekime 1800-2 bin YTL, uzman hekime 3 bin 500-4 bin YTL aylık ücret ödendiğini kaydetti. Bakan Akdağ, temininde güçlük çekilen yerlerde sağlık personeli istihdamının tümüyle giderilemediğini, ihtiyacın ancak yüzde 40'ının karşılandığını ifade etti.
Sözleşmeli personelin merkezi döner sermayeden de pay alarak ücretlerinin daha da artırılması yoluna gideceklerini açıklayan Akdağ, bu amaçla atama ve nakil yönetmeliğini değiştireceklerini belirtti. Sağlık BAkanı Akdağ, "Böylece uzman hekimin aylığı 8-9 bin YTL'ye çıkabilecek" dedi. Akdağ, sağlık personelinin, 'belli süre sağlık personeli istihdamında güçlük çekilen yerlerde' çalışması için yasal düzenleme yapacaklarını, ancak bunun geçmişteki 'mecburi hizmet' gibi olmayacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7342417342410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.