Doğu'da gerginlik sürüyor

Önceki gün Öcalan lehine Gemlik'te yapılmak istenen gösteriden sonra başlayan gerginlik dinmiyor. Dün de, yurdun bazı yerlerinde olaylar çıktı.

SİİRT/HAKKARİ/ADANA/ ANKARA - Önceki gün Öcalan lehine Gemlik'te yapılmak istenen gösteriden sonra başlayan gerginlik dinmiyor. Dün de, yurdun bazı yerlerinde olaylar çıktı.
Gemlik'ten Siirt'e dönen grubu karşılayanlarla polis arasında çıkan olaylarda, başından vurularak ölen Abdullah Aydan'ın dün yapılan cenaze töreninde ortalık karıştı. Otopsi için götürüldüğü Diyarbakır'dan, Büyükşehir Belediyesi'ne ait ambulansla dün Siirt'e getirilen Aydan'ın cenazesi, güvenlik kontrolü için kent merkezine girişte bekletildi.
Esnaf karşı çıktı
Bu sırada, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan 1000 kişi yürüyüşe geçti. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, göstericiler Kürtçe, Öcalan ve PKK lehine sloganlar attı. Bu arada işyerlerinin kepenklerini indiren bazı esnafla göstericiler arasından gerginlik yaşandı. Göstericiler Kazım Karabekir İlköğretim Okulu ve Siirt Erkek Yetiştirme Yurdu'nu taşladı. Göstericilerin büyük bölümü, taşlamaya karşı çıktı ancak, okul ve yurdun bazı camları kırıldı.
Conkbayır Mahallesi'ne getirilen cenaze, slogan ve zılgıtlar eşliğinde Abdullah Aydan Şeyh Süleyman Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenazenin defnedildiği mezarlığa, DEHAP'lı Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Diyarbakır'ın Sur, Kayapınar ve Bağlar belediye başkanlarıyla İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ da geldi. Siirt'te önceki gün biri polis dokuz kişinin yaralandığı olayla ilgili toplam 37 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
5 bin kişi yürüdü
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde Öcalan'a destek amacıyla DEHAP'ın yaptığı basın açıklamasının ardından yürüyüş yapmak isteyen 5 bin kişi, ilçeyi savaş alanına çevirdi. Açıklamanın ardından polisin dağılın uyarısına taş ve sopalarla karşılık veren göstericiler, işyerlerinin camlarını kırıp, ara sokaklarda lastik yaktı. Polis göstericileri dağıtmak için havaya
ateş açıp, biber gazı kullandı.
Bakırhan da katıldı
Van'ın Gürpınar ilçesinde ise 27 Ağustos günü güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada öldürülen PKK'lı Salih Doğan Yıldırım'ın, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki cenaze töreninde Kürtçe 'Şehitler ölmez' sloganları atıldı. DEHAP'ın eski genel saymanı Nurhayat Altun, yeğeni olan Doğan
için, "Ant olsun Salih, antolsun ki senin direniş ve kahramanlık bayrağını yere düşürmeyeceğiz" diye konuştu. Cenaze törenine, DEHAP lideri Tuncer Bakırhan ve parti yöneticileri de katıldı.
Fındık işçisine slogan
Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Karatavuk Köyü'nde, fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerle muhtarlık azası Nurettin Aslan arasında, çadır kurma yüzünden çıkan kavgayı önlemek isterken tüfekle açılan ateş sonucu ölen Abdulrezzak Özdemir'in cenazesi, dün Adana Ceyhan'daki evine getirildi. Bin kişi, Öcalan ve PKK lehine sloganlar attı. Cenaze Siirt'in Pervari ilçesine gönderildi.
Sarıışık: Sakin olalım
2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Sarıışık ise dün Siirt ve Şırnak'ta halkı yine sağduyulu davranmaya çağırdı. Sarıışık, şunları söyledi: "Ülkemiz insanının sağduyulu hareket etmesi ve birlik beraberliği sağlaması gerekiyor. Bölge insanımız da çok dikkatli ve akıllı hareket etmeli. Olayların kimseye faydası yok. Devletimiz, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermeyecek."
18 kişi tutuklandı
Bu arada, İstanbul Valiliği, Öcalan'a destek için düzenlenmek istenen Gemlik toplantısı nedeniyle 3, 4 ve 5 Eylül tarihlerinde Ümraniye ve Esenyurt'ta yapılan gösterilerde gözaltına alınan 61 kişiden 18'inin tutuklandığını açıkladı. (dha, Radikal)